Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Mniej rzepaku na Ukrainie

Obrazek

Według wstępnych prognoz Oil World, produkcja rzepaku na Ukrainie w 2015 roku będzie o 20 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniesie maksymalnie 2,0 mln ton.

Bartłomiej Czekała14 kwietnia 2015, 10:36

To duża zmiana, ponieważ Ukraina, obok Australii i Kanady, zalicza się do czołówki światowych eksporterów rzepaku. W 2015 roku nasi wschodni sąsiedzi będą musieli zatem ograniczyć wysyłkę rzepaku za granicę, w tym także do Unii Europejskiej, która importowała znaczne ilości tego surowca. Jest to szansa dla naszych producentów rzepaku, którzy będą mogli wysłać swój towar do innych krajów UE w miejsce ukraińskich nasion. Na razie jednak zbyt wcześnie by osądzać jak ta sytuacja odbije się na cenach rzepaku w krajach Wspólnoty, bowiem sporo zależeć będzie od kondycji tegorocznych jego zasiewów oraz plonów.

Oil World podaje dwie przyczyny spodziewanego spadku produkcji rzepaku na Ukrainie. Pierwszą z nich są mniejsze zasiewy tej rośliny w całym kraju, co związane jest nie tylko ze spadkiem opłacalności produkcji rolnej, lecz także z toczącymi się na wschodzie Ukrainy działaniami wojennymi, które latem ubiegłego roku uniemożliwiły wysiew nasion. Drugą z przyczyn jest fatalna kondycja ukraińskiego sektora rolnego. Tamtejszych rolników zwyczajnie nie stać w tym sezonie na drogie środki do produkcji rolnej. A bezpośrednią konsekwencją znaczącego ograniczenia zastosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin jest kiepska kondycja zasiewów, która będzie miała swoje odzwierciedlenie w tegorocznych plonach.  bcz

Źródło:: BGŻ

Fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)