Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Nasz ekspert: Ostrożnie z nawożeniem azotem na wiosnę!

Trwają nasze X jubileuszowe seminaria uprawowe 2020. Naszym wieloletnim ekspertem podczas tych spotkań z rolnikami jest dr Hansgeorg Schönberger, niezależny doradca z firmy N.U. Agrar. Podczas seminariów poruszamy tematy związane z uprawą zbóż, rzepaku, buraków cukrowych i kukurydzy.

Bartłomiej Czekała9 stycznia 2020, 18:25
Podczas swoich prelekcji dr Hansgeorg Schönberger szczególny nacisk kładzie na aktualną ocenę kondycji zbóż ozimych i rzepaku oraz doradztwo w zakresie ich nawożenia oraz ochrony od wczesnej wiosny. Zawsze gorącym tematem jest stosowanie azotu w rzepaku wiosną, i o to zapytał naszego eksperta redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek.

– W tym roku jesteśmy w takiej sytuacji, że po 2 suchych latach jest dosyć duża zasobność w azot w glebie. Mamy dosyć dobrze rozwinięte plantacje i warto w tym roku być ostrożnym w jego stosowaniu, ponieważ jeżeli zastosujemy go za dużo, to nie będziemy w stanie go już zebrać z pola, a poprawić dawkę można zawsze. Większość rzepaku jest dosyć dobrze rozwinięta i nie musimy go pobudzać na wiosnę. My musimy zadbać o to, żeby rośliny nie głodowały, czy nie miały niedoborów, a dopiero w fazie strzelania w pęd trzeba zastosować taką dawkę, która będzie odpowiednia w zależności od stanowiska do spodziewanego plonu – przekonuje dr Schönberger.

Zdaniem naszego eksperta w przypadku zbóż ozimych jest nieco inaczej.

– W przypadku pszenic ozimych mamy do czynienia z większym zróżnicowaniem. Te pszenice, które były wcześniej wysiewane i są dobrze rozwinięte, wystarczy aby otrzymały od 40 do 50 kg azotu na start wiosną. Z kolei te siane później i gorzej rozwinięte wymagają większej dawki, tj. ok 70-90 kg na start. Tu ocena musi być indywidualna, ponieważ nie ma na to uniwersalnego modelu – dodaje nasz ekspert.

ZOBACZ WYWIAD!

Więcej szczegółów dowiecie się podczas naszych seminariów uprawowych oraz na łamach lutowego magazynu top agrar Polska.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź naszą ofertę i zamów już dziś, by otrzymać na czas lutowy numer z bogatą dawką wiedzy i informacji uprawowych!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)