Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Nasz wywiad: Jaka będzie cena cena rzepaku w tym sezonie?

Rzepaczane żniwa zbliżają się nieuchronnie i wielu producentów tej rośliny zastanawia się nad tym na jakie ceny kontraktowe i skupowe będą mogli liczyć w tym sezonie. O perspektywach dla rzepaku z Tomaszem Wiką, członkiem zarządu Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy rozmawia Karol Bujoczek.

Karol BujoczekBartłomiej Czekała17 maja 2019, 09:21
Karol Bujoczek, top agrar Polska: Panie Tomaszu, trochę nam się humory poprawiły, bo spadł deszcz. Nie tylko na Południu Polski, ale także w Wielkopolsce i na Kujawach. Miejmy nadzieję, że plony rzepaku będą dobre. Was też to powinno cieszyć?

Tomasz Wika, Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy:
Zdecydowanie tak. Jeszcze miesiąc temu oczekiwaliśmy w zasadzie małej tragedii jeśli chodzi o produkcję, a dziś wygląda to zdecydowanie lepiej. Oczekujemy produkcji pewnie nawet trochę wyższej niż w roku ubiegłym. Myślę, że zarówno dostawcy, jak i my przetwórcy będziemy z tego powodu bardzo zadowoleni.

Karol Bujoczek: Ceny też będą trochę wyższe? Jak Pan to szacuje?

Tomasz Wika:
Ceny to temat mega złożony. O cenach decyduje nie tylko sytuacja na krajowym rynku i nie tylko ten deszcz, który spadł, lecz także sytuacja globalna. I trzeba sporo czasu by rozwikłać ten temat i wyjawić szczegóły tego jakie te ceny faktycznie będą.

Karol Bujoczek: Polska stała się już importerem rzepaku, a zatem dla naszych plantatorów zbyt towaru jest pewny. Pozostaje tylko kwestia kiedy sprzedać, za ile sprzedać i na ile przechowywać, prawda?

Tomasz Wika: Dokładnie tak. Myślę, że fakt, iż Polska jest importerem rzepaku jest zdecydowanie pozytywny dla producentów rzepaku. Zawsze kiedy jest deficyt towaru na rynku to ceny są nieco wyższe. Więc wszyscy z tego powodu powinni być zadowoleni. Dzisiaj w taki rynku globalnym, przy wielu czynnikach decydujących o cenach, decyzja o tym kiedy sprzedać żeby zarobić jak najwięcej jest definitywnie najważniejsza.

Karol Bujoczek: Będziemy mieli okazję o tym porozmawiać 28 maja podczas naszej Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Trzebawiu k. Stęszewa w Wielkopolsce, na którą już dziś bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy! Pan Tomasz Wika będzie także uczestnikiem naszej debaty i myślę, że za te dwa tygodnie będziemy mogli więcej powiedzieć o tym jak ten rynek będzie się kształtował. Zapraszamy!Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)