Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Niemcy pozostają najważniejszym producentem rzepaku w UE

Obrazek

Komisja Europejska oczekuje, że w 2021 roku Niemcy zbiorą więcej rzepaku niż w roku poprzednim, pomimo niekorzystnych warunków wegetacyjnych. Inaczej sytuacja wygląda we Francji i w Polsce.

Dominika Mulak12 maja 2021, 16:02
W Niemczech od początku marca pogoda charakteryzowała się dużymi wahaniami temperatur. Po okresie ciepłej pogody pod koniec marca, najzimniejszy od 40 lat kwiecień spowolnił wzrost upraw. Mimo to rzepak w całych Niemczech ma się w większości dobrze. Komisja Europejska oczekuje, że zbiory rzepaku u naszych zachodnich sąsiadów wyniosą 3,8 mln ton. Byłoby to o 7,5% więcej niż w roku poprzednim.

We Francji sytuacja niestety ma się gorzej. Długotrwałe mrozy poważnie dotknęły znaczny obszar upraw rzepaku. Dlatego KE obniżyła swoją prognozę zbiorów dla tego kraju o 6% do 3,1 mln ton w porównaniu z szacunkami z poprzedniego miesiąca. Byłoby to o 3,2% mniej niż w roku poprzednim. Również w 2021 roku Polska może zebrać mniej rzepaku – szacunkowo 2,7 mln ton, czyli w porównaniu do poprzedniego roku wynik będzie gorszy o 8%.

Większych zbiorów oprócz w Niemczech, oczekuje się także w Rumunii oraz na Węgrzech. Niestety nie będzie to w stanie zrekompensować spadków w innych krajach, dlatego KE spodziewa się, że tegoroczne zbiory rzepaku w UE-27 będą tylko o 1% wyższe od ubiegłorocznych i wyniosą 16,5 mln ton.

Źródło: www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)