Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Odławiają się pierwsze chowacze

Obrazek

Kilka nocy z dodatnią temperaturą sprawiło, że w żółtych naczyniach wystawionych w rzepaku zaczął pojawiać się chowacz brukwiaczek.

Jacek Daleszyński17 marca 2022, 16:09

Mamy już sygnał z woj. dolnośląskiego, że w żółtych naczyniach odławia się już chowacz brukwiaczek.

– Na jednym z moich pól wczoraj w żółtym naczyniu naliczyłem 3 chrząszcze. Zrobiło się cieplej w ciągu dnia i od 3 dni nie mamy też nocnych przymrozków i od razu pojawił się szkodnik – mówi nam rolnik gospodarujący w okolicy Dzierżoniowa. Chowacz brukwiaczek zaczyna wylatywać z gleby i pojawiać się na rzepaku, kiedy temperatura gleby osiąga 7oC. Tak przynajmniej mówi literatura. Jak podaje IMGW dla Wrocławia i okolic (punkt najbliżej Dzierżoniowa) taką temperaturę gleba na głębokości 5 cm miała tam już 9 marca. W dniach 11–13 marca wahała się między 2,5 a 5oC, by z powrotem osiągnąć 7oC już 14 marca. Wczoraj natomiast pomiar wykazał aż 12oC. Pojawienie się zatem chowacza było jak najbardziej uzasadnione.

Próg szkodliwości

Obowiązujące progi szkodliwości mówią o potrzebie zwalczania szkodnika, kiedy w żółtym naczyniu odłowi się 10 osobników w ciągu trzech dni lub kiedy znajdziemy 2–4 owady na 25 roślinach. Zdecydowanie łatwiej monitorować jednak szkodnika za pomocą żółtych naczyń. W przypadku spadku temperatury otoczenia chowacz może się chować poza plantacją rzepaku i tym samym dać mylny sygnał o jego obecności na polu podczas lustracji.

– Jeśli utrzyma się obecna pogoda to bardzo możliwe, że jeszcze w tym tygodniu konieczne będzie wykonanie zabiegu na szkodnika. Możliwe są jednak nocne spadki temperatur, więc chowacz powinien wyhamować z nalotem – mówi rolnik.

Czym zwalczyć?

Niestety coraz mniej jest substancji do zwalczania nie tylko chowacza brukwiaczka. Na dziś zarejestrowane są:

  • acetamipryd
  • alfa-cypermetryna
  • beta-cyflutryna
  • deltametryna
  • lambda-cyhalotryna
  • gamma-cyhalotryna
  • zeta-cypermetryna.

W przypadku pyretroidów warto pamiętać, że działają one na roślinie powierzchniowo. Szkodnik musi więc mieć bezpośredni kontakt z cieczą, żeby zabieg był skuteczny. Najskuteczniej działają też w temperaturze do 20oC. Na razie mamy chłodną wiosnę, ale w przyszłym tygodniu prognozowane są temperatury nawet do 18oC w Wielkopolsce. Na Dolnym Śląsku w tym czasie ma być do 14oC.

jd, fot. Daleszyński

Czym zwalczać szkodniki w 2022 roku? Sprawdź na abcochronyroslin.pl!Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)