Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Oprysk na płatek w rzepaku. Jeden czy dwa zabiegi?

Obrazek

Zimny i wilgotny początek wiosny w tym roku utrudnił ochronę i regulację rzepaku. Z powodu przymrozków trudno było znaleźć okno pogodowe. To ma swoje konsekwencje w dalszej jego ochronie. Jak podejść w tym roku do ochrony kwitnącego rzepaku? Kiedy i czym pryskać na zgniliznę twardzikową? Wykonać jeden czy dwa zabiegi? 

Patrycja Bernatdr Maria WalerowskaTomasz Czubiński10 maja 2023, 13:58
Mówiąc o zabiegu na płatek w rzepaku, mamy przede wszystkim na myśli ochronę rzepaku w fazie kwitnienia przeciwko zgniliźnie twradzikowej. Wykonanie tego zabiegu dodatkowo zabezpiecza rzepak przed:
W tym sezonie z powodu dużej ilości wody, która w poprzednich latach, znacznie ograniczała w wielu regionach presję zgnilizny twardzikowej, choroba ta ma zdecydowanie lepsze warunki do rozwoju. Jej skiełkowane apotecja (owocniki) w pszenicy uprawianej po rzepaku obserwowaliśmy już w połowie kwietnia. Do pełni jej rozwoju brakowało jednak na początku maja wyższych temperatur, ponieważ chłody ograniczyły jej większą presję. To jednak wraz ze wzrostem temperatur, który obserwujemy w ostatnich dniach może się bardzo szybko zmienić.

Faza kwitnienia rzepaku jest skorelowana z biologią dojrzewania zarodników infekcyjnych zgnilizny twardzikowej Sclerotinia sclerotium w owocnikach. Jeśli w tym momencie temperatura wynosi od 10 do 12°C, a wilgotność powietrza rośnie, może wtedy dojść do najwyższych start plonu nasion, które mogą wynieść nawet 60%.

Oprysk na płatek – kiedy wykonać zabieg?

Na wykonanie zabiegu mamy wąskie okno czasowe. Od fazy żółtego pąka do pełni kwitnienia, BBCH 59-65. Wtedy około 50% kwiatów jest otwartych, najpóźniej wykonać go możemy do momentu opadania pierwszych płatków.

Czym wykonać zabieg na płatek?

Do wyboru z aktualnych zaleceń mamy:

Fungicydy układowe z grupy:
  • karboksyamidy: boskalid
  • pirydynyleotylobenzamidy: fluopyram,
  • triazole: difenokonazol, protiokonazol, tebukonazol, metkonazol.
Fungicydy lokalnie układowe i translaminarne z grupy:
  • strobiluryny: azoksystrobina, dimoksystrobina, fluoksastrobina, mandestrobinapiraklostrobina.
Fungicydy wgłębne z grupy:
  • imidazole: prochloraz. (Termin zużycia zapasów środków z tą s.cz. mija 1.10.2023);
Fungicydy powierzchniowe z grupy:
  • fenylopirole: fludioksonil.

Jeden czy dwa zabiegi w rzepaku?

W tym roku z powodu bardzo korzystnych warunków do rozwoju zgnilizny twardzikowej, ale także na plantacjach, na których nie udało się w terminie lub w nie optymalnych warunkach wykonano zabieg skracania, warto rozważyć strategię dwuzabiegową.  Choć wykonanie drugiego zabiegu zależy także nie tylko od warunków pogodowych, ale także od podatności odmiany, częstotliwości występowania rzepaku w płodozmianie, czy systemu uprawy, ponieważ uprawa bezorkowa sprzyja presji choroby. 

Zobacz także: Szara pleśń, słodyszek. Kwietniowe deszcze pokrzyżowały rolnikom plany


Jeżeli decydujemy się na wykonanie dwóch zabiegów, to pierwszy z nich powinien być wykonany w fazie BBCH 59-60, w tym czasie otwarte są pierwsze kwiaty (tak naprawdę koniec pąkowania/początek kwitnienia), drugi zabieg natomiast w czasie kwitnienia BBCH 62-65, kiedy to otwarta jest już druga połowa kwiatów, a starsze płatki zaczynają opadać.

Bernat Patrycja, Tomasz Czubiński, dr Maria Walerowska
fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)