Oprysk na płatek w rzepaku. Jeden czy dwa zabiegi?

Zimny i wilgotny początek wiosny w tym roku utrudnił ochronę i regulację rzepaku. Z powodu przymrozków trudno było znaleźć okno pogodowe. To ma swoje konsekwencje w dalszej jego ochronie. Jak podejść w tym roku do ochrony kwitnącego rzepaku? Kiedy i czym pryskać na zgniliznę twardzikową? Wykonać jeden czy dwa zabiegi?
- suchą zgnilizną kapustnych,
- szarą pleśnią,
- czernią krzyżowych.
Oprysk na płatek – kiedy wykonać zabieg?
Czym wykonać zabieg na płatek?
Fungicydy układowe z grupy:
- karboksyamidy: boskalid
- pirydynyleotylobenzamidy: fluopyram,
- triazole: difenokonazol, protiokonazol, tebukonazol, metkonazol.
- strobiluryny: azoksystrobina, dimoksystrobina, fluoksastrobina, mandestrobina, piraklostrobina.
- imidazole: prochloraz. (Termin zużycia zapasów środków z tą s.cz. mija 1.10.2023);
- fenylopirole: fludioksonil.
Jeden czy dwa zabiegi w rzepaku?
W tym roku z powodu bardzo korzystnych warunków do rozwoju zgnilizny twardzikowej, ale także na plantacjach, na których nie udało się w terminie lub w nie optymalnych warunkach wykonano zabieg skracania, warto rozważyć strategię dwuzabiegową. Choć wykonanie drugiego zabiegu zależy także nie tylko od warunków pogodowych, ale także od podatności odmiany, częstotliwości występowania rzepaku w płodozmianie, czy systemu uprawy, ponieważ uprawa bezorkowa sprzyja presji choroby.
Jeżeli decydujemy się na wykonanie dwóch zabiegów, to pierwszy z nich powinien być wykonany w fazie BBCH 59-60, w tym czasie otwarte są pierwsze kwiaty (tak naprawdę koniec pąkowania/początek kwitnienia), drugi zabieg natomiast w czasie kwitnienia BBCH 62-65, kiedy to otwarta jest już druga połowa kwiatów, a starsze płatki zaczynają opadać.
Bernat Patrycja, Tomasz Czubiński, dr Maria Walerowska
fot. archiwum