Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pchełki rzepakowi nie straszne

Naukowcy z John Innes Centre i Rothamsted Research otrzymali dofinansowanie na opracowanie odmian rzepaku ozimego odpornych na pchełkę rzepakową. Dofinansowanie w wysokości 1,8 mln funtów pochodzi z Rady Badań Naukowych w Dziedzinie Biotechnologii i Nauk Biologicznych.

Jacek Daleszyński16 listopada 2021, 10:29
Nowe rozwiązania w zakresie ograniczania żerowania pchełki na rzepaku są, jak określają brytyjscy rolnicy, rozpaczliwie potrzebne, bo po wprowadzeniu w 2013 r. zakazu stosowania neonikotynoidów w zaprawach nasiennych na terenie UE, częstsze opryski jesienne pyretroidami spowodowały już uodpornienie się na nie szkodników. Sama pchełka ma powodować średnie straty w plonach rzepaku na poziomie 6,4% (uszkodzenia – zdjęcie), a w niektórych hrabstwach wynoszą one rocznie nawet 15%. Tak wysoki poziom strat wywołany tylko przez jednego szkodnika stawia pod znakiem zapytania przyszłość uprawy rzepaku na Wyspach. Powierzchnia jego uprawy w latach 2012–2019 spadła tam o 35%.

Żeby nie było tak drastycznie, z Wielkiej Brytanii dochodzą sygnały, że rolnicy starają się innymi metodami niż chemiczne ograniczać szkodniki, w tym pchełkę. Jeden z rolników z hrabstwa Hampshire wykorzystuje w tym celu grykę, którą wysiewa wraz z rzepakiem jako roślinę towarzyszącą. Gryka w tym duecie staje się rośliną okrywową i osłonową dla rzepaku. Gryka nie jest atrakcyjna dla pchełek i te, nalatując na plantację, nie znajdują smakującego im rzepaku i nie zatrzymują się na danej plantacji, kiedy rzepak jest atakiem tego szkodnika najbardziej zagrożony. Zeszłoroczny rzepak jesienią w fazie 2 liści miał być wolny od uszkodzeń powodowanych przez pchełki. Gryka jednak nie miała zagłuszać rzepaku jesienią (rosła między rzędami rzepaku), a wiosną wymarzała. Technologia ta jednak wymagała wiosennego zastosowania herbicydów, bo jesienny zabieg zniszczyłby grykę. W uprawie nie stosowano żadnych jesiennych insektycydów, a koszt nasion gryki oszacowano na 20 funtów/ha (ok. 100 zł/ha).

jd, fot. Daleszyński


O ochronie rzepaku nie tylko przed szkodnikami przeczytasz w naszym przewodniku polowym. Do nabycia na www.agrarsklep.pl.
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)