Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Plony i ceny rzepaku rozczarowują

Obrazek

Mimo, że żniwa rzepaczane są w wielu regionach kraju na ukończeniu, to jednak plony rozczarowują. Podobnie jak i ceny.

Jacek Daleszyński4 sierpnia 2017, 16:30
Poziom cen od 1490 zł/t netto (woj. lubelskie) do 1560 zł/t (dolnośląskie) nie jest zadowalający dla rolników – szczególnie dla tych, którzy zebrali 2–2,5 t/ha. Na intensywnie prowadzonych plantacjach wystarcza to na pokrycie kosztów produkcji. Jak szacuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, trzeba będzie zweryfikować prognozy plonów rzepaku, które mogą się okazać nawet o 20% niższe. Są plantacje, które dały nawet 4–4,5 t/ha, ale zdecydowana większość członków KZPRiRB potwierdza, ze w tym roku zbierają średnio 1 t/ha mniej czarnych nasion.
 
Ceny na naszym rynku aktualnie nie spadają, ale też nie widać podwyżek, które mogły by być podyktowane niższymi plonami. Stawki rosną natomiast na giełdach. Listopadowe kontrakty wyceniane są na 368 euro/t. Ten trend powinien się utrzymać, bo w Kanadzie czy Australii (podobnie jak w przypadku pszenicy) prognozuje się dużo mniejsze zbiory.

W Europie natomiast zadowoleni z plonów mogą być Francuzi. Średni plon rzepaku jest szacowany przez tamtejszych analityków na 3,67 t/ha, co może dać zwiększenie produkcji nawet o 20,4% do poziomu 5,4 mln ton.   jd

Fot. Walerowska

Zobacz wszystkie aktualne ceny skupu rzepaku!

Czytaj także:

Ile sypią rzepaki?


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy