Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe TAP: Jak sprawdzić czy oziminy wymarzły?

Mrozy trwające od trzeciej dekady lutego nie napawają optymizmem, tym bardziej że w wielu regionach kraju towarzyszą im silne wiatry wysmalające rośliny przy braku okrywy śnieżnej. Jest ryzyko, że rośliny wymarzły. Jak to jednak sprawdzić?

dr Maria Walerowska2 marca 2018, 15:24
Ten odcinek Pogotowia polowego „top agrar Polska” poświęcimy  na omówienie sytuacji zbóż i rzepaków ozimych. Podpowiem Wam także od czego zależy przezimowanie roślin, a także pokażę Wam jak wykonać prosty test w rzepaku, aby sprawdzić czy rośliny przetrzymały te mrozy.Natomiast instrukcję, jak sprawdzić czy przezimowały zboża znajdziecie w jednym z wcześniejszych filmów z cyklu Pogotowie polowe „top agrar Polska” pt.: Ocena przezimowania zbóż:Wielu z Was pewnie zastanawia się, zakładając najczarniejszy scenariusz z koniecznością likwidacji rzepaku, jakimi roślinami jarymi można go przesiać mając na uwadze zastosowane jesienią herbicydy. Jedną z bardziej popularnych substancji odchwaszczających jest chlomazon.

W etykietach herbicydów zawierających tę substancję czynną można znaleźć informację, że można uprawiać po jego zastosowaniu jesienią na wiosnę po wykonaniu orki na głębokość 10 cm, takie rośliny, jak: bobik, bób, cukinię, dynię, groch, fasolę, kapustę, kukurydzę, ogórki, słonecznik, soję, rzepak jary, zboża jare (oprócz jęczmienia), ziemniaki. Jak widać, nie wskazana jest uprawa buraków cukrowych.

Więcej informacji na temat tego, jakie są możliwości przesiewu rzepaku ozimego, a także zbóż jarych odchwaszczanych jesienią dowiesz się z artykułu "Przesiać możesz prawie wszystkim", aby go otrzymać ZA DARMO wypełnij poniższy formularz.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)