Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe: Rzepaki sklepane przez deszcz – ratować czy przesiewać?

Na południu kraju opady deszczu pokrzyżowały nie tylko żniwa, ale także uniemożliwiły terminowy siew rzepaku. Okazuje się jednak, że problem jest nie tylko tam, ale także w innych regionach kraju, w których nawalne deszcze po siewie rzepaku spowodowały zaskorupienie gleby. Jak ratować taki rzepak? Kiedy ma to sens?

dr Maria Walerowska9 września 2021, 08:55
Tak naprawdę trzeba sobie zadać pytanie, do kiedy można najpóźniej zasiać rzepak? Zasadniczo rozsądne jest opóźnienie go o ok. 5-7 dni w stosunku do końcowej daty optymalnego terminu siewu dla danego regionu. Jednak obecnie, już jest praktycznie w całym kraju później. Co robić? Przede wszystkim najpierw sprawdźmy obsadę roślin, które wzeszły. Jeśli jest ona mniejsza niż 15 rośl./m2 i nie widać, aby kolejne rośliny przebijały zaskorupioną warstwę gleby, trzeba się zastanowić, czy taki rzepak warto zostawić czy przesiać? W tym odcinku podpowiadam Wam na co zwrócić uwagę, jeśli staniecie przed takim właśnie dylematem.

Dla tych wszystkich, którzy musieli przez pogodę (deszcze) opóźnić siewy rzepaku, przypominam, że nie każda odmiana nadaje się do opóźnionego terminu siewu. To trzeba powiedzieć jasno. Musicie wybierać takie, które mają intensywny i szybki wzrost jesienny, czyli tzw. dobry wigor i budują jesienią bujną masę liściową. Takimi cechami odznaczają się w większym stopniu odmiany mieszańcowe, choć hodowla poszła tak do przodu, że i odmiany liniowe potrafią pod tym względem zaskoczyć. W większości przypadków naszym celem powinno być uzyskanie przed spoczynkiem zimowym rzepaku rozetą ok. 10 liści i szyjką korzeniową grubości przynajmniej 10 mm oraz z silnym i głębokim korzeniem palowym. Aby to uzyskać rzepak potrzebuje ok. 900 stopni C-dni (suma temperatur dobowych). Do wschodów od siewu potrzebuje 90 stopni C-dni. Co oznacza, że przy średniej temperaturze dobowej na poziomie 18 stopni C jaką mamy aktualnie, sumę taką osiągniemy po 5 dniach. Pamiętajmy jednak im późniejszy siew, tym więcej czasu potrzeba do wschodów, np. na koniec 1. dekady września będzie to już ok. 10 dni.

W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem także, jak jesienią traktować takie późno zasiane rzepaki. Zapraszam do oglądania!


W podejmowaniu decyzji dotyczących uprawy i pielęgnacji rzepaku pomoże również Rzepak - przewodnik polowy! Sprawdź koniecznie!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)