Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe TAP: Ile azotu dać rzepakowi na start?

Za chwilę 1. marzec i zgodnie z przepisami możemy podać azot. W tym roku jednak zima trzyma długo i nie wszędzie można wjechać w pole, bo ciągle leży śnieg. Tam, gdzie go nie ma zazwyczaj jest zbyt mokro, aby na pole wjechać. Są jednak regiony, gdzie woda powoli wsiąka w glebę i jest nadzieją, że azot będzie można już niedługo podać. Ile zatem tego azotu podać?

dr Maria Walerowska27 lutego 2021, 21:16
Dawka azotu zależy przede wszystkim od potencjału stanowiska – zakładanego plonu, od zawartości azotu mineralnego w glebie oraz od stopnia rozwoju roślin przed zimą. Rzepak na wytworzenie 1 tonu plonu nasion (+ słoma) potrzebuje ok. 60 kg N.

Ale czy wiedzieliście, że potrzebuje aż 80 kg potasu? To jest kolejny składnik o którym nie powinniście zapominać na wiosnę w rzepaku, a także o siarce czy magnezie. Co ważniejsze, te składniki możecie podać przed 1 marca, jeśli możecie wjechać w pole.

W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem Wam, jak obliczyć dokładnie dawkę azotu, ile podać potasu czy siarki.

Zachęcam do oglądania!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)