Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe TAP: Plaga szkodników! Czym je zwalczać?

W ostatnich dniach pogoda wyraźnie się ociepliła – także noce są dość ciepłe. To idealne warunki dla szkodników, a pojawiło się ich wiele nie tylko na zbożach czy rzepaku, które natychmiast trzeba chronić, ale także na międzyplonach.

dr Maria Walerowska22 października 2019, 10:01
W tym roku wystąpiła gradacja wielu szkodników, a niektóre z nich potrafią być naprawdę żarłoczne. Właśnie takim przykładem żarłoka jest larwa gnatarza rzepakowca, która pojawiła się nie tylko na rzepaku, ale także na gorczycy wysianej w międzyplonie, której w tym roku zasiano bardzo wiele, albo też deszcze i ocieplenie  sprawiły, że jest bardzo widoczna na polach. Larwa gnatarza potrafi doszczętnie wyjeść blaszkę liściową. Na rzepaku pojawił się także tantniś krzyżowiaczek.

Cały czas na polach jest jeszcze kukurydza ziarnowa, z której przelatują mszyce na zboża i rzepaki. Pamiętajcie, że to groźni roznosiciele wirusów, w zbożach wirusa żółtej  karłowatości jęczmienia, a w rzepaku żółtaczki rzepy.

Wirusy przenoszą także skoczki, które także licznie występują w tym roku. Nie dość tego, mamy prawdziwy wysyp szkodników glebowych. W tym odcinku Pogotowia polowego powiem Wam, jakie szkodniki się pojawiły w jakich uprawach, a także kiedy i czym je zwalczać.

ZAPRASZAM NA FILM!


dr Maria Walerowska


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)