Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Pogotowie polowe TAP: Ślimaki i szkodniki atakują rzepaki!

07.09.2017

Drukuj

Pogotowie polowe TAP: Ślimaki i szkodniki atakują rzepaki!

Artykuł dostępny

W tym sezonie ogromnym problemem mogą okazać się ślimaki, które są tak żarłoczne, że potrafią zniszczyć całe plantacje wschodzącego rzepaku. Podpowiem Wam, jak nie dać się im zaskoczyć!

r e k l a m aMimo tego, że część areału rzepaku po raz pierwszy od kilku lat została zaprawiona  zaprawą owadobójczą, to jednak nie zwalnia nas z obowiązku stałego monitoringu plantacji od momentu wschodów. Zaprawa ma chronić rzepak do fazy 3–4 liści, jednak w przypadku silnej presji lub przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości zabieg nalistny insektycydem i tak zapewne będzie konieczny.

Zobacz film

Ślimaki i szkodniki atakują rzepaki!Już teraz – w fazie wschodów i pojawienie się pierwszej pary liści właściwych – widać, na roślinach efekty żerowania pchełek. Rzepakowi zagrażać mogą też m.in.: śmietka kapuściana chowacz galasówek, tantniś krzyżowiaczek, mszyce, gnatarz rzepakowiec czy też ślimaki, którym bardzo sprzyja w tym roku pogoda. Najprostszym sposobem monitoringu szkodników wschodów rzepaku jest metoda żółtych naczyń. W tym odcinku „Pogotowia polowego” podpowiem Wam jak nie dać się zaskoczyć szkodnikom, i przypomnę na co zwrócić w najbliższym czasie uwagę w rzepakach!

Scenariusz i prowadzenie: dr Maria Walerowska.

Zdjęcia i montaż: Bartłomiej Czekała

Polecane dla Ciebie:

article icon

Łowczy milczy, sołtys odmawia, a wójt liczy głosy

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii