Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe: Zboża i rzepaki mogą lepiej przezimować

Obrazek

Miniony sezon pokazał, że nawet zimotrwałe odmiany zbóż i rzepaku wymarzły. Wprawdzie na pogodę nie ma mocnych, ale jesienią jeszcze można poprawić kilka rzeczy w agrotechnice, aby wspomóc rośliny przed zimą. W najnowszym odcinku „Pogotowia polowego” podpowiadamy co jeszcze możemy zrobić jesienią, aby wzmocnić rośliny przed zimą, aby jak najlepiej przezimowały.

dr Maria WalerowskaBartłomiej Czekała1 października 2016, 12:00

Niezależnie od tego czy jesień jest chłodna czy też – tak jak to ostatnio bywa – ciepła i sucha, zboża i rzepaki ozime muszą być borze przygotowane do zimy. W zależności od zasobności stanowiska i stopnia rozwoju korzeniowego, rośliny muszą być dobrze zaopatrzone w makro- i mikroskładniki. Dla zbóż bardzo ważnym mikroelementem poprawiającym odporność na mróz jest mangan, a z kolei w rzepaku bor.

Równie ważna jest także jesienna ochrona przed szkodnikami – w rzepaku przed pchełkami czy będącą utrapieniem śmietką kapuścianą, a w zbożach nie możemy zapominać o zwalczaniu mszyc, które przenosząc wirus żółtej karłowatości mozaiki doprowadziły nie tak dawno do prawdziwej klęski w zbożach ozimych – nie tylko w jęczmieniu.   mwal


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy