Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Polska ocena odmian ewenementem na skalę światową. Odwiedzamy stację COBORU

W Polsce działa system porejestrowej oceny odmian realizowany przez COBORU. To przedsięwzięcie niespotykane i trudno znaleźć jego odpowiednik w innych krajach. Odbywa się w stacjach doświadczalnych, a jedną z nich odwiedziliśmy.

Jacek Daleszyński28 maja 2023, 11:55
Przy okazji Eurorzepak 2023 odwiedziliśmy Stację Doświadczalną Oceny Odmian COBORU w Chrząstowie. Prowadzi się tam badania rejestrowe i porejestrowe m.in. rzepaku ozimego i jarego, zbóż czy buraka.

– W naszej stacji prowadzimy ważne dla rolników badania porejestrowe i chociażby rzepaku w tym roku sprawdzamy blisko 80 odmian. Przetestowane odmiany prezentujemy rolnikom, ale najważniejsze jest tworzenie listy odmian zalecanych, w naszym przypadku dla województwa kujawsko-pomorskiego – mówiła dr Beata Kaliska, dyrektor SDOO w Chrząstowie.
W stacji badane są też odmiany z katalogu unijnego, czyli zarejestrowane w różnych krajach UE. Najlepsze z nich, zwykle 10–15% trafia do badań porejestrowych i również ma szansę znaleźć się w rekomendacji do uprawy na danym terenie.

Co będzie z rynkiem zbóż i rzepaku? Zapraszamy na V Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową!Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)