StoryEditor

Polska ocena odmian ewenementem na skalę światową. Odwiedzamy stację COBORU

W Polsce działa system porejestrowej oceny odmian realizowany przez COBORU. To przedsięwzięcie niespotykane i trudno znaleźć jego odpowiednik w innych krajach. Odbywa się w stacjach doświadczalnych, a jedną z nich odwiedziliśmy.
26.05.2023., 11:05h
Przy okazji Eurorzepak 2023 odwiedziliśmy Stację Doświadczalną Oceny Odmian COBORU w Chrząstowie. Prowadzi się tam badania rejestrowe i porejestrowe m.in. rzepaku ozimego i jarego, zbóż czy buraka.

– W naszej stacji prowadzimy ważne dla rolników badania porejestrowe i chociażby rzepaku w tym roku sprawdzamy blisko 80 odmian. Przetestowane odmiany prezentujemy rolnikom, ale najważniejsze jest tworzenie listy odmian zalecanych, w naszym przypadku dla województwa kujawsko-pomorskiego – mówiła dr Beata Kaliska, dyrektor SDOO w Chrząstowie.
W stacji badane są też odmiany z katalogu unijnego, czyli zarejestrowane w różnych krajach UE. Najlepsze z nich, zwykle 10–15% trafia do badań porejestrowych i również ma szansę znaleźć się w rekomendacji do uprawy na danym terenie.

Co będzie z rynkiem zbóż i rzepaku? Zapraszamy na V Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową!

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 11:45