Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pora oprysków na płatek rzepaku

Rzepaki rozkwitają na dobre, pora więc wykonywać zabiegi ochronne na płatek. W południowej Polsce w ostatnich dniach spadł zbawienny deszcz. W jakiej zatem kondycji jest aktualnie rzepak?

1 maja 2019, 21:40
Od początku siewów rzepaku rolnicy regularnie doglądają plantacje, aby sprawdzić ich stan.  Wczesny koniec żniw i dobre warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie siewów latem w terminie.

Dzięki jesiennym opadom deszczu, właściwej ochronie insektycydowej i łagodnej zimie rzepaki dobrze zaczęły okres wegetacyjny wiosną. Niestety, kwietniowe przymrozki w części kraju spowodowały uszkodzenie łodyg niektórych roślin. Z powodu suszy zaś rzepak słabo się rozgałęział i zrzucał dolne liście. Ostatnie deszcze uzupełniły niedobór wody, a ponieważ kończy się kwitnienie, rolnicy zaczynają przeprowadzać zabiegi na płatek.

O aktualnej sytuacji w uprawach rzepaku rozmawiamy z Wojciechem Kalecińskim, prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Krobuszu oraz Dariuszem Gajewskim, rolnikiem ze Starowic Dolnych.

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)