Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Porażenie wirusem żółtaczki rzepy - Jak to rozpoznać?

Obrazek

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Jak rozpoznać porażenie wirusem żółtaczki rzepy?

Tomasz Czubiński5 marca 2023, 15:39
Porażenie wirusem żółtaczki rzepy - sprawca: Turnip yellows virus (TuYV).

Jakie są objawy porażenia wirusem żółtaczki rzepy?

Objawy: jeśli na liściach jesienią występowała mszyca brzoskwiniowa, a odmiana nie jest tolerancyjna na wirusa, to można zakładać porażenie. Objawia się ono buraczkowym przebarwieniem, zwłaszcza brzegów starszych liści. Brzeg blaszki czasem nienaturalnie kędzierzawieje. Może także dochodzić do skarłowacenia roślin, co powoduje brak wyrównania na plantacji. Starsze rośliny mogą mieć nieco zredukowaną wielkość liścia. Efekty widoczne później to mniejsza liczba rozgałęzień bocznych, drobniejsze nasiona.

  • Zapobieganie niechemiczne: wybór tolerancyjnych odmian, zwalczanie samosiewów rzepaku, izolacja od miejsc bytowania mszyc i źródła wirusa.
  • Zwalczanie chemiczne: zwalczanie jesiennej populacji mszyc.
Zobacz także: Jak to rozpoznać? – Zaraza i alternarioza ziemniaka

Więcej znajdziesz informacji znajdziesz tutaj: Atlas chorób roślin rolniczych dla praktykówPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)