Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Przybyło nowych odmian rzepaku

03.07.2016

Drukuj

Przybyło nowych odmian rzepaku

Artykuł dostępny

W roku 2016 zostało wpisanych do Krajowego rejestru (KR) dwadzieścia nowych odmian rzepaku ozimego, osiem populacyjnych i dwanaście mieszańcowych. Nowe odmiany wykazały się w badaniach rejestrowych dużym potencjałem plonowania oraz innymi korzystnymi właściwościami. Dwie z nich, tj. Archimedes i DK Platinium, cechują się podwyższoną odpornością na kiłę kapusty. Natomiast odmiana Polka odznacza się zmienioną proporcją składu kwasów tłuszczowych w oleju. Niemniej niektóre z wyżej wymienionych odmian gorzej przezimowały w bieżącym sezonie wegetacyjnym i należy się spodziewać, że ich plonowanie będzie mniejsze.

r e k l a m aObecnie w rejestrze odmian wpisanych jest 121 odmian rzepaku ozimego. Dwie trzecie (80) stanowią odmiany mieszańcowe. Zmniejsza się liczba zarejestrowanych odmian populacyjnych, których jest obecnie 41. Dziewięćdziesiąt procent odmian wpisanych do KR pochodzi z zagranicy. Ponad połowę zarejestrowanych odmian stanowią odmiany nowe, wpisane w ostatnich pięciu latach.

W ostatnich latach wyraźne zwiększył się udział odmian mieszańcowych w badaniach, a to przekłada się na wzrost liczby rejestrowanych odmian. Dobór takich odmian jest liczniejszy i bardziej zróżnicowany, a nasiona są powszechne dostępne w ofercie handlowej. Wynika to zapewne z faktu, że niektóre zagraniczne firmy hodowlane prowadzą wyłącznie hodowlę odmian mieszańcowych.

Postęp hodowlany w tworzeniu takich odmian jest duży. Przejawia się on przede wszystkim większym potencjałem plonowania, ale także możliwością polepszania innych cech jakościowych i użytkowych. Również w hodowli odmian populacyjnych dąży się do polepszenia ich właściwości, czego efektem są nowe rejestracje. Niestety, w najbliższych latach będzie coraz mniejszy wybór wśród odmian populacyjnych.

Więcej przeczytacie w najnowszym numerze "top agrar Polska".

mwal

Read more in the premium version

article icon

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii