Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rapool – rzepak jest naszym oczkiem w głowie

Obrazek

To dewiza przyświecająca hodowcom z firmy Rapool, która była jednym z partnerów i sponsorów Międzynarodowego Kongresu Rzepakowego odbywającego w Berlinie.

dr Maria Walerowska19 lipca 2019, 10:32

– Od ponad 40 lat funkcjonujemy na zasadzie współpracy trzech niemieckich hodowców-wspólników, tj. Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg-Lembke KG, Deutsche Saatveredelung AG i W. von Borries-Eckendorf GmbH & Co – wyjaśniał podczas konferencji prasowej Dietmar Brauer – dyrektor zarządzający Rapool. To daje nam przewagę w procesie hodowli nowych odmian rzepaku z uwagi choćby na dużą liczbę programów hodowlanych prowadzonych przez należące do spółki zakłady, co daje nam wyjątkową różnorodność genetyczną – dodał.


Rzepakiem zajmujemy się od 120 lat

Pierwsze programy hodowlane w obrębie grupy Rapool rozpoczęły się już 120 lat temu. Firma Rapool posiada największą sieć hodowli rzepaku w Europie, dysponuje 13 stacjami hodowli odmian rzepaku ozimego i jarego, a odmiany testowane są w ponad 180 miejscach w całej Europie.

– Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu naszych hodowców wprowadziliśmy na rynek 100 odmian rzepaku ozimego i jarego – podkreślał Dietmar Brauer. Już ponad 20 lat temu, bo w 1996 r.,  firma Rapool wprowadziła do sprzedaży pierwsze odmiany mieszańcowe własnej hodowli. Rapool zarejestrował pierwsze na świecie, hybrydowe odmiany: Joker F1 i Pronto F1, zrestorowane w systemie MSL.

– Współczesne mieszańce naszej hodowli to nowoczesne wysoko plonujące odmiany tolerujące m.in. uproszczoną uprawę gleby czy też zredukowane nawożenie, ale także wykazujące podwyższoną tolerancję na warunki stresowe, jak np. susza lub mróz czy też posiadające geny odporności na choroby – suchą zgniliznę kapustnych, kiłę kapusty – jako pierwsi wprowadziliśmy taką odmianę czy wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) – wymienia Brauer.


Plon i jakość nasion na pierwszym miejscu

Główne cele hodowlane jakie stawia sobie hodowla Rapool to przede wszystkim wysoki plon nasion, bo to jest główny parametr, który decyduje o opłacalności produkcji rzepaku, ale także wysokie zaolejenie. Globalny popyt na oleje roślinne rośnie w ostatnich latach. Olej rzepakowy, po oleju palmowym i sojowym, zajmuje 3. miejsce pod względem udziału w światowej produkcji (ponad 10% udziału). Biorąc pod uwagę właściwości odżywcze, skład kwasów tłuszczowych oraz przydatność do smażenia, olej rzepakowy jest jednym z najbardziej wartościowych olejów spożywczych. Uzyskano to dzięki wielu latom prac hodowlanych, zaczynając od wprowadzenia odmian jednozerowych, dalej dwuzerowych, aż po tworzenie odmian o pożądanym składzie kwasów tłuszczowych.

– Trwają także prace hodowlane nad uzyskaniem odmian rzepaku o podwyższonej zawartości kwasu oleinowego i obniżonej linolenowego (odmiany typu Holl) – mówił Brauer. Olej z takich odmian ma wysokie walory smakowe, ale także wyższą termostabilność, co zwiększa jego trwałość w czasie głębokiego smażenia i ogranicza tworzenie szkodliwych dla zdrowia izomerów trans podczas procesu utwardzania. Dodatkowo ze względu na spowolniony proces oksydacji nadaje się do celów technicznych, np. jako komponent biopaliwa.

Obecnie Rapool działa na 12 rynkach w Europie, m. in w Niemczech, Polsce, Czechach, Bułgarii, Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, na Słowacji oraz Węgrzech. mwal1 z 6
Dietmar Brauer dyrektor zarządzający w firmie Rapool podczas Międzynarodowego Kongresu Rzepakowego.

Dietmar Brauer dyrektor zarządzający w firmie Rapool podczas Międzynarodowego Kongresu Rzepakowego.

2 z 6
Dietmar Brauer podkreślał, że jednym z celów hodowli jest polepszenie jakości oleju pozyskiwanego z nasion rzepaku.

Dietmar Brauer podkreślał, że jednym z celów hodowli jest polepszenie jakości oleju pozyskiwanego z nasion rzepaku.

3 z 6
Stacja hodowlana NPZ na wyspie Poel.

Stacja hodowlana NPZ na wyspie Poel.

4 z 6
Praca hodowlana to wieloletni proces selekcji.

Praca hodowlana to wieloletni proces selekcji.

5 z 6
Poletka w stacji hodowli na wyspie Poel.

Poletka w stacji hodowli na wyspie Poel.

6 z 6
Zbiór poletek.

Zbiór poletek.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)