Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

R.s.m. z herbicydem doglebowym w rzepaku?

Obrazek

Chlomazon i metazachlor to jedno z popularniejszych rozwiązań chwastobójczych w rzepaku ozimym. Czy można do tego zabiegu dodać r.s.m.?

Jacek Daleszyński26 sierpnia 2016, 13:00

Dodatek r.s.m.-u będzie uzasadniony w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to ryzyko znoszenia cieczy użytkowej. Dodatek nawozu przeciwdziała temu zjawisku zwiększając jej gęstość i tym samym ciężar. Zabieg wykonuje się oczywiście rozpylaczami przeznaczonymi do herbicydów, a nie grubokroplistymi. Mimo że krople będą bardzo małe to jednak ich ciężar się zwiększy, a podatność na znoszenie zmniejszy. Bezpieczna ilość nawozu, jaką można zastosować wraz z herbicydami wynosi 100 l/ha dla produktu zawierającego 28% N (28kg/ha czystego N).

Drugą zaletą łączenia herbicydów z roztworem saletrzano–mocznikowym jest dostarczenie roślinom azotu. Nie sprawdza się to jednak w każdych warunkach. Rzepak korzysta z azotu mineralnego zawartego w glebie oraz ze składnika dostarczonego w nawożeniu podstawowym. Jeśli jednak jest go za mało, a przedplonem było zboże, którego słoma została przyorana to roślinom może brakować azotu. Mimo że azot znajduje się w glebie może zostać w dużej części wykorzystany na mineralizację resztek i nie wystarczy go dla rośliny uprawnej. Sytuację pogorszy dodatkowo długa i ciepła jesień (ta zapowiadana jest na ten sezon). Rzepak może jesienią pobrać 80–100 kg/ha N zakładając, że wytworzy 10–12 liści przed zimą przy obsadzie 35 roślin/m2 (dla 8 liści pobranie wyniesie około 65 kg/ha N przy obsadzie 40 roślin/m2). Jeśli znamy zawartość Nmin to możemy łatwo obliczyć ile składnika roślinom może brakować (szacowane pobranie pomniejszone o Nmin i podany składnik w nawozie da ilość N jaką należałoby podać). Tą ilość możemy podać w nawozach, np. w zabiegu herbicydowym w postaci r.s.m. Zbyt duża jednak dawka może spowodować wybujanie rzepaku co wymusi konieczność wyższych nakładów na regulację jesienną łanu.

jd, fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)