Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepak bez chwastów

Obrazek

Kolejny sezon zasiewów ozimin przed nami. Rzepak idzie na pierwszy ogień i już można myśleć nad jego odchwaszczaniem. Eksperci podpowiedzą, jak to robić przed- i powschodowo.

Jacek Daleszyński29 lipca 2021, 14:00
W zwalczaniu chwastów w rzepaku ozimym duże znaczenie mają herbicydy doglebowe. Pozwalają na szybką ochronę przed konkurencją ze strony chwastów. Do tego typu zabiegów wykorzystać można np. napropamid, petoksamid, chlomazon, dimetachlor, chinomerak, metazachlor oraz dimetenamid-P. W przypadku przedwschodowej aplikacji herbicydów (tab. 1.) już na początku rozwoju rzepaku ozimego problem chwastów może zostać wyeliminowany, co sprawi, że panujące później warunki atmosferyczne nie będą rzutować na pozbycie się ich przed okresem spoczynku w wegetacji.

Sucha gleba nie pomaga

Warto pamiętać, że w przypadku zabiegów przedwschodowych bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność gleby. Kiełkujące chwasty pobierają herbicydy wraz z wodą z roztworu glebowego. Jeżeli wilgotność jest niewystarczająca, środki ochrony nie mają jak wniknąć do komórek chwastów, a co za tym idzie – zadziałać. Wykonanie zabiegu doglebowego nie jest zalecane również przed zapowiadanym obfitym deszczem. W takim przypadku herbicyd może zostać szybko wymyty w głąb profilu glebowego i kiełkujące chwasty nie będą miały do niego dostępu. Z drugiej strony w miarę upływu czasu do zalegającego głębiej środka mogą dotrzeć korzenie roślin uprawnych i być uszkadzane.

Niektóre z wymienionych wcześniej substancji można stosować powschodowo. Nie dotyczy to jednak chlomazonu i napropamidu. W przypadku zakupu herbicydów zawierających te substancje należy pamiętać, że bardzo dużą uwagę trzeba zwrócić na panujące w danym sezonie warunki wilgotnościowe gleby. W przypadku suszy i rezygnacji z zabiegu przedwschodowego, konieczny będzie zakup innego herbicydu.

Więcej o odchwaszczaniu rzepaku w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska”.jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)