Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepak jest w cenie, ale plonuje gorzej

Obrazek

Wprawdzie tegoroczne rzepakowe żniwa rozpoczęły się z opóźnieniem, ale producenci nasion nie powinni narzekać na ich ceny. Obecnie rzepak jest o ok. 20% droższy niż rok temu.

Bartłomiej Czekała30 lipca 2015, 12:32

Jak wynika z danych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, w okresie od 20 do 24 lipca br. ceny rzepaku oferowane przez krajowe podmioty skupowe i zakłady przetwórcze kształtowały się na poziomie 1450–1575 zł/t netto. Natomiast według danych pozyskanych przez topagrar.pl z punktów skupu we wszystkich województwach, we wspomnianym okresie średnia cena czarnych nasion wynosiła 1515 zł/t netto.  Biorąc pod uwagę stawki, które obowiązywały w analogicznym okresie 2014 roku (ok. 1200 zł/t netto), producenci rzepaku na tegoroczne ceny nie mogą narzekać.

Powodem do ich zmartwień może być kapryśna pogoda i wynikające z niej niższe plony. Panująca w maju i czerwcu br. susza oraz czerwcowe i lipcowe gradobicia i nawałnice ograniczyły lub całkowicie zabrały zbiory. Z informacji, które napływają do naszej redakcji od rolników, plony rzepaku wahają się w przedziale od 3,5 do 4 ton z 1 ha, przy czym w II i III dekadzie lipca warunki pogodowe sprawiały, że wilgotność czarnych nasion najczęściej przekraczała 10%. Niestety, przemieszczające się przez Polskę w ciągu minionych 2 tygodni burze w wielu regionach przyniosły gradobicia, które lokalnie zniszczyły całkowicie plantacje rzepaku (zobacz zdjęcia).

O ile niższe będą tegoroczne zbiory rzepaku, tego dowiemy się po żniwach. Na razie pewne jest to, że czarnych nasion będzie mniej mz powodu pogody i mniejszego areału zasiewów. Warto dodać, że mimo postępującego z każdym dniem zaawansowania rzepakowych żniw, jego ceny w skupie pozostają stabilne, a to dla rolników produkujących rzepak jest dobry prognostyk na ten rok.   bcz

Źródło: BGŻ BNP PARIBAS, własne

Fot. Sierszeńska

Aktualne ceny skupu rzepaku w kraju


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)