Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepak syty od startu – dobrze zaplanuj nawożenie

Obrazek

Rzepak buduje fundamenty plonu już jesienią. Dlatego ważne jest, aby od startu nie głodował. Jak go nawozić w tym sezonie, aby zabezpieczyć mu dobry start?

dr Maria Walerowska28 czerwca 2019, 10:00

W zeszłym sezonie z powodu suszy mieliśmy bardzo przyspieszone żniwa – jęczmień w niektórych rejonach kosiliśmy w drugiej dekadzie czerwca. Z jednej strony niekorzystnie odbiło się to na plonach, z drugiej jednak było więcej czasu na przygotowanie gleby i stanowiska do siewu rzepaku. Z powodu często niższych plonów – o ok. 20 dt/ha – przedplonów zbożowych, w glebie pozostało więcej niż zazwyczaj azotu mineralnego. Dlatego też można było zakładać także nieco większe niż zazwyczaj uwolnienie azotu z gleby. Jaka będzie sytuacja w tym roku, nie można jeszcze do końca ocenić. W połowie czerwca mimo suszy zapowiadały się przyzwoite plony… Aczkolwiek dopóki nie mamy rzepaku na przyczepie, nie ma co wyrokować.


Fosfor i potas ważne jesienią

Pamiętajmy, że od tego, jak potraktujemy rzepak jesienią w dużej mierze zależeć będzie stopień jego przezimowania oraz przyszłe plony. Już jesienią powstają zawiązki rozgałęzień – pędów bocznych (od BBCH 15–16) oraz kwiatostanów (od BBCH 18). Na słabo odżywionych i słabo rozwiniętych plantacjach procesy te zachodzą dopiero na wiosnę, co z góry rokuje niższe plony. Dlatego rzepak jesienią przede wszystkim musi być dobrze odżywiony i to nie tylko samym azotem.

Rzepak ma bardzo duże potrzeby pokarmowe. Zakładając średni plon na poziomie 50 dt/ha może pobrać nawet ok. 240 kg N, 120 kg P2O5, 280 kg K2O, 100-150 kg SO3, 40–50 kg MgO. Przed zimą rzepak powinien otrzymać przede wszystkim fosfor i potas, a w drugiej kolejności azot i magnez. Pamiętajmy jednak także o siarce i mikroelementach.

Więcej na temat tego jak nawozić w tym sezonie rzepak przeczytacie w najbliższym numerze top agrar Polska 7/2019 na str. 110-113.

prenumerata top agrar PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)