Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepak ważny dla sektora paliwowego - nowe prawo pozwoli na rentowną uprawę rzepaku

Bez biopaliw trudno byłoby dyskutować o rzepaku tyle, ile się o nim mówi już teraz. Połowa jego obecnej produkcji przeznaczona jest na ten cel.

Karol BujoczekJacek Daleszyński26 maja 2023, 10:21
– Wysoka podaż polskiego rzepaku znacznie przekracza zapotrzebowanie konsumpcyjne, ale ta nadwyżka z powodzeniem jest zagospodarowywana w biopaliwach. W świetle nowego prawa, nowej ustawy mamy mieć zagwarantowane, że sektor paliw ma korzystać z komponentów pochodzenia rolniczego. To dobra wiadomość, która pozwoli na rentowną uprawę rzepaku – mówił Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO podczas Eurorzepak 2023 w Minikowie.

Zabezpieczenie popytu na rzepak i polskie biopaliwa

Specustawa biogazowa zawiera nowelizację ustawy o biopaliwach, a tam znajdują się zapisy zabezpieczające popyt na rzepak i polskie biopaliwa. Cel wskaźnikowy dla biopaliw wzrośnie w perspektywie 2025 r. do poziomu 9,2%. To oznacza, że podmioty paliwowe muszą wykorzystać w paliwach etanol bądź biodiesel, który miejmy nadzieję będzie pochodził z Polski.

Co będzie z rynkiem zbóż i rzepaku? Zapraszamy na V Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową!Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)