StoryEditor

Czas oprysków na słodyszka – zapisz zabieg w ewidencji

Stan rzepaków w Polsce jest zróżnicowany. Obecna faza zależy nie tylko od rejonu, ale też konkretnej plantacji, odmiany czy lokalnego mikroklimatu oraz stanu odżywienia roślin.
09.04.2020., 17:04h
Przykładowo w cieplejszych miejscach, plantacje dobrze odżywione a także genetycznie wczesne odmiany są w fazie BBCH 57 a nawet BBCH 59 czyli w końcu rozwoju pąków (zobacz informację z Małopolski). Jednak jest też wiele plantacji w fazie pełni rozwoju pąków (BBCH 55) lub na początku (BBCH 53). Jednak niezależnie od fazy warunki na polu w większości kraju sprzyjają pojawieniu się chrząszczy słodyszka. Właśnie od początku rozwoju pąków rzepaku aż do końca tej fazy słodyszek powoduje największe szkody.

Szkodnika można zwalczać dość dużą liczbą insektycydów. Do najpopularniejszych należą pyretroidy. Jednak te środki, jak każde inne należy stosować z głową, bardzo umiejętnie.

Po pierwsze trzeba trzymać reżim termiczny. W czasie zabiegu i po nim temperatura w łanie nie może przekraczać 20 st. C a najlepiej aby było to 12–18 st. C.

Po drugie populacja słodyszka nie może być uodporniona na tę grupę środków. Są w Polsce takie populacje, choć dzięki powszechnemu używaniu także innych grup chemicznych nie jest to powszechne.

Trzeci warunek stosowania pyretroidów to czas i sposób ich działania. Są to świetne środki błyskawicznie działające na szkodniki (a o to chodzi w zwalczaniu słodyszka) ale działają one powierzchniowo. Zatem roślina musi być dobrze pokryta cieczą.

Czwarty warunek to konieczność powtórzenia zabiegu, zwłaszcza po pyretroidzie i w warunkach gdy pąkowanie będzie rozciągać się w czasie. W niektórych latach konieczne były nawet 3–4 zabiegi na samego słodyszka.

Oprócz pyretroidów mamy do użycia także środki fosforoorganiczne, w tym do 16 kwietnia jest możliwość stosowania chloropiryfosu (warto zużyć teraz jego zapasy). Środek ten działa też powierzchniowo na roślinie, ale oprócz tego gazowo, co ułatwia penetrację rozbudowanej struktury rozwijającego się kwiatostanu rzepaku. Ze środków fosforoganicznych dostępny jest jeszcze fosmet, ale on działa tylko powierzchniowo.

Są w końcu na słodyszka zarejestrowane preparaty układowe, w tym neonikotynoidowe acetamipryd i tiachlopryd.

Tabela ze środkami ochrony roślin.

Jednak zabieg to nie wszystko! Są jeszcze przepisy prawne a konkretnie obowiązek zapisania informacji o zabiegu w tzw. ewidencji. Choć w sytuacji pandemii kontrole w gospodarstwach są rzadkością, to nie oznacza to, że ich nie ma. Ponadto kontrole zabiegów są robione często po sezonie i trzeba wytłumaczyć się z zakupionych środków. Szczególnie sprawdzane może być zużycie chloropiryfosów przed 16 kwietnia.

Wszyscy nas Czytelnicy mogą zamówić bezpłatny egzemplarz „Zeszytu ewidencji zabiegów ochrony roślin rolniczych”. Jest to niezbędne narzędzie, zgodne z obowiązującym, najnowszym prawem o ochronie roślin, które ułatwia spełnienie obowiązku. Wystarczy wysłać SMS o treści TAP.ZESZYT na numer 4321 (opłata wg stawek operatora), a prześlemy link do bezpłatnego zamówienia Zeszytu ewidencji. Zapraszamy!








Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 09:33