Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepaki nie wszędzie dobrze powschodziły

Obrazek

Lokalnie tam, gdzie więcej padało wschody rzepaku można uznać za udane. Są jednak regiony, gdzie sytuacja nie jest aż tak dobra.

Jacek Daleszyński12 września 2018, 09:39
W tym roku siewy rzepaku zaczęły się nieco szybciej niż zwykle m.in. ze względu na wcześniej zakończone żniwa, co dało rolnikom więcej czasu na przygotowanie gleby. Niektórzy siali rzepak w ekstremalnie przesuszoną glebę, inni czekali na deszcz, który mógłby zagwarantować wyrównane wschody. Szczęście mieli rolnicy w niektórych rejonach Wielkopolski, gdzie już po siewie spadło nawet do 20 l/m kw. wody. Nie wszędzie jednak tak się stało. W województwie zachodniopomorskim wschody są bardzo niewyrównane. Rzepak, które już powschodziły mają 2 pary liści właściwych, ale na polu znajdują się też takie w fazie liścieni. Spore są też braki w obsadzie, ale lokalnie sytuacja wygląda bardzo różnie.

W województwie opolskim sytuacja ma być jeszcze gorsza. Jak relacjonują rolnicy z tego terenu gleba jest tak wysuszona, że rzepaki, które powschodziły „umierają”. Braki w obsadzie mają postać pustych placów.

Zaoszczędzić wodę

– Ja w tym roku zdecydowałem się na siew rzepaku w systemie strip-till – mówi pan Paweł spod Kościana w Wielkopolsce. Pod zasiew miał przygotowane 16 ha, które wcześniej nawiózł obornikiem kurzym. Pole następnie doprawił broną talerzową.
– W momencie uprawy było tak sucho, że nie zdecydowałem się na orkę. Wszystkie prace uprawowe trwałyby dość długo i w tym czasie gleba dodatkowo przesychałaby, stąd decyzja o strip-tillu. zestaw składał się z agregatu uprawiającego pasy gleby na głębokość 30 cm (jednoczesne nawożenie nawozem wieloskładnikowym) oraz siewnika pneumatycznego punktowego. Rozstaw rzędów to 45 cm, a obsada 40 nasion/m kw. Taki rodzaj uprawy z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie nie tylko cennej wody, ale także czasu i paliwa. Zestaw bowiem potrzebował około 16 l/ha paliwa. Sama orka pochłonęłaby więcej, a trzeba by jeszcze doliczyć paliwo zużyte podczas nawożenia oraz siewu.

jd, fot. Daleszyński


1 z 5
Puste place po wschodach rzepaku.

Puste place po wschodach rzepaku.

2 z 5
Siew rzepaku w systemie strip-till.

Siew rzepaku w systemie strip-till.

3 z 5
Uprawa z jednoczesnym nawożeniem nawozem NPK.

Uprawa z jednoczesnym nawożeniem nawozem NPK.

4 z 5
Siew rzepaku w systemie strip-till w rozstawie rzędów 45 cm.

Siew rzepaku w systemie strip-till w rozstawie rzędów 45 cm.

5 z 5
Rzepak wysiany w systemie strip-till.

Rzepak wysiany w systemie strip-till.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)