Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rzepaki nie wszędzie dobrze powschodziły

12.09.2018

Drukuj

Rzepaki nie wszędzie dobrze powschodziły

Artykuł dostępny

W tym roku siewy rzepaku zaczęły się nieco szybciej niż zwykle m.in. ze względu na wcześniej zakończone żniwa, co dało rolnikom więcej czasu na przygotowanie gleby. Niektórzy siali rzepak w ekstremalnie przesuszoną glebę, inni czekali na deszcz, który mógłby zagwarantować wyrównane wschody. Szczęście mieli rolnicy w niektórych rejonach Wielkopolski, gdzie już po siewie spadło nawet do 20 l/m kw. wody. Nie wszędzie jednak tak się stało. W województwie zachodniopomorskim wschody są bardzo niewyrównane. Rzepak, które już powschodziły mają 2 pary liści właściwych, ale na polu znajdują się też takie w fazie liścieni. Spore są też braki w obsadzie, ale lokalnie sytuacja wygląda bardzo różnie.

r e k l a m aW województwie opolskim sytuacja ma być jeszcze gorsza. Jak relacjonują rolnicy z tego terenu gleba jest tak wysuszona, że rzepaki, które powschodziły „umierają”. Braki w obsadzie mają postać pustych placów.

Zaoszczędzić wodę

– Ja w tym roku zdecydowałem się na siew rzepaku w systemie strip-till – mówi pan Paweł spod Kościana w Wielkopolsce. Pod zasiew miał przygotowane 16 ha, które wcześniej nawiózł obornikiem kurzym. Pole następnie doprawił broną talerzową.
– W momencie uprawy było tak sucho, że nie zdecydowałem się na orkę. Wszystkie prace uprawowe trwałyby dość długo i w tym czasie gleba dodatkowo przesychałaby, stąd decyzja o strip-tillu. zestaw składał się z agregatu uprawiającego pasy gleby na głębokość 30 cm (jednoczesne nawożenie nawozem wieloskładnikowym) oraz siewnika pneumatycznego punktowego. Rozstaw rzędów to 45 cm, a obsada 40 nasion/m kw. Taki rodzaj uprawy z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie nie tylko cennej wody, ale także czasu i paliwa. Zestaw bowiem potrzebował około 16 l/ha paliwa. Sama orka pochłonęłaby więcej, a trzeba by jeszcze doliczyć paliwo zużyte podczas nawożenia oraz siewu.

jd, fot. Daleszyński

Polecany artykuł

Marne szanse na wycofanie neonikotynoidów

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

Galeria zdjęć

Puste place po wschodach rzepaku.
Siew rzepaku w systemie strip-till.
Uprawa z jednoczesnym nawożeniem nawozem NPK.
Siew rzepaku w systemie strip-till w rozstawie rzędów 45 cm.
Rzepak wysiany w systemie strip-till.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii