Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepaki ozime już zakwitają

Obrazek

W tym roku rzepaki ozime zaczęły kwitnienie nieco wcześniej niż zwykle. Spowodowane jest to m.in. przebiegiem pogody.

Jacek Daleszyński22 kwietnia 2016, 22:48

Główną przyczyną przyspieszenia kwitnienia jest przebieg pogody podczas zimy. Była ona na tyle łagodna, że rośliny na krótko przerwały wegetację i bardzo szybko ją wznowiły na wiosnę. Dodatkowym impulsem do przyspieszenia rozwoju były wcześnie zastosowane nawozy azotowe w pierwszej wiosennej dawce. Następnie ciepły i słoneczny koniec marca oraz początek kwietnia sprawiły, że rzepaki bardzo szybko zaczęły strzelać w pęd. Po kilkunastu dniach zaczęły pojawiać się pierwsze kwiaty. Ich rozwój może być spowolniony przez niższą temperaturę, a lokalne przymrozki jakie miały miejsce w nocy z 20 na 21 kwietnia mogą je nawet uszkodzić.

Sytuacja taka wcale nie oznacza, że kwitnąć zaczęły rośliny na słabszych plantacjach, na co wskazywać może osłabienie roślin styczniowymi mrozami czy wytworzenie przez rzepak cieńszej szyjki korzeniowej. Zdarza się co jakiś czas, że rośliny zakwitają wcześniej lub później niż zwykle, czyli na przełomie kwietnia i maja.

W tym okresie rozwoju rzepaku należy ciągle uważnie monitorować słodyszka. Na roślinach jest wciąż zdecydowanie więcej zielonych pąków, które są najbardziej narażone na atak szkodnika. Zabieg zwalczania przeprowadzamy wieczorem, po oblocie owadów zapylających preparatami, które mają zerową prewencję dla pszczół. Ponadto można już sobie zaplanować zabieg przeciwko zgniliźnie twardzikowej (więcej o tym piszemy w "top agrar Polska" 4/2016 i 5/2016).

jd, fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)