Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepakowcy mówią coraz silniejszym głosem

Obrazek

Mariusz Olejnik (na zdjęciu) otrzymał tytuł honorowego prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

dr Piotr Łuczak18 czerwca 2015, 09:20

To symboliczne uznanie od członków organizacji, którą współtworzył ponad piętnaście lat temu i której przez wiele lat sam prezesował.

Zmiana „warty” z Zrzeszeniu była planowa. Stanowisko prezesa objął Juliusz Młodecki. Pisaliśmy o tym wczoraj (kliknij tutaj).

Dziś KZPRiRB liczy 1300 członków, produkujących ok. 40% krajowego rzepaku, tj. ponad 1 mln ton. Przypomnijmy, że początki Zrzeszenia przypadają na okres przedakcesyjny. Piętnaście lat temu pod państwowymi i prywatnymi punktami skupu zbóż i rzepaku dochodziło do masowych protestów rolników, którzy nie mogli zbyć swych zbiorów. Olejarnie, zwłaszcza Szamotuły i Kruszwica, dyktujące ceny skupu rzepaku na rynku, oferowały stawki nie satysfakcjonujące rolników. KZPR powstało jako oddolna inicjatywa rolników, by przeciwdziałać tym zjawiskom. Dzięki dużemu zaangażowaniu ówczesnego zarządu, w tym Mariusza Olejnika, udało się uruchomić eksport rzepaku z dopłatami ARR, co zdjęło nadwyżki rzepaku i pozwoliło poskromić olejarnie. Nasza redakcja byłą przy „narodzinach” KZPR, towarzyszyła im przez kolejne lata rozbudowy struktur. Dziś Zrzeszenie należy do nielicznych oddolnych organizacji rolniczych w kraju, które dysponują własnymi pieniędzmi i  potrafią mówić swym własnym językiem, nie umizgując się do polityków i artykułując potrzeby branży.

Redakcja „top agrar Polska” towarzyszyła rzepakowcom m.in. w 2000 r. w ich letniej wyprawie do Francji, gdzie konsultowali zasady podwalin swej organizacji z farmerami francuskimi, poznając system organizacji olejarskich, kontrolowanych przez tamtejszych rolników. Pisaliśmy o tym w artykule w numerze 7-8/2000, którego kopię zamieszczamy poniżej.  Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)