Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Saaten-Union prezentuje nowości

Obrazek

 Saaten-Union, Rapool oraz DSV Polska tradycyjnie już zaprosiły rolników na spotkanie polowe do Stacji Doświadczalno-Hodowlanej w Spytkówkach (woj. wielkopolskie).

dr Maria Walerowska7 lipca 2015, 12:24

Można było tam zapoznać się z szeroką ofertą odmian zbóż ozimych i jarych, rzepaku, roślin strączkowych, a także mieszanek poplonowych.W pszenicy ozimej zaprezentowano 37 odmian, z czego aż 7 to nowości. Warto zwrócić uwagę na pszenicę mieszańcową Hylux F1. Jest to wczesna odmiana o krótkiej słomie i wysokiej odporności na wyleganie, o małych wymaganiach glebowo-siedliskowych. Wśród odmian jakościowych pszenic ozimych premierę miały odmiany: Attraktion, Apertus oraz Franz, w grupie B nowością jest Pengar, a wśród odmian paszowych Ohio.

Nie zabrakło także nowości wśród żyt hybrydowych w nowym systemie Turbo SU żyto F1, jak SU Cossani F1 odznaczająca się mniejszą podatnością na porażenie przez sporysz oraz zwiększoną tolerancją na herbicydy zawierające flufenacet. Paleta żyt hybrydowych wzbogaciła się także o odmiany SU Performer F1, która nadaje się zarówno do wczesnych, jak i późnych siewów, a także dobrze radzi sobie z niższym pH gleby oraz SU Forsetti F1. Podczas spotkania prof. Marek Korbas z IOR w Poznaniu podkreślał, że coraz większym problemem jest rdza żółta, która atakuje nie tylko liście, ale także kłosy.

Z kolei firma Rapool zaprezentowała 3 nowe odmiany mieszańcowe rzepaku, tj. wczesną Shrek F1, Popular F1 o bardzo dobrej zimotrwałości i wysokim potencjale plonowania oraz Mentor F1 odznaczającą się tolerancją na kiłę kapustnych, a przy tym wysokim potencjałem plonowania.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się mieszanki międzyplonowe, które oferuje firma DSV w ramach programu TerraLife, jak np. MaisPro TR częściowo zimotrwały do intensywnego płodozmianu kukurydzianego, wspierający mikoryzowanie kukurydzy i poprawiający strukturę gleby. W jego skład wchodzą: groch pastewny, żyto ozime, sorgo, wyka panońska, facelia, koniczyna inkarnatka, len oleisty, koniczyny perska i szwedzka, lnianka, ramtil, rzodkiew, słonecznik. Mieszankę taką wysiewa się od połowy lipca do końca sierpnia.

W ofercie firmy DSV są także m.in. mieszanki redukujące nicienie w uprawie buraków cukrowych i ziemniaków (BetaSola), konserwujące składniki pokarmowe na obszarach ochrony wód gruntowych i w płodozmianie rzepakowym (AquaPro) czy mieszanki poplonowe trawiasto-motylkowate z przeznaczeniem na paszę (np. Mieszanka Gorzowska) lub trawiaste (Futtertrio).
 
mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)