Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Samosiewy niszcz na raty

12.09.2018

Drukuj

Samosiewy niszcz na raty

Artykuł dostępny

Samosiewy zbóż rosną szybciej niż rzepak. Dotyczy to szczególnie jęczmienia, który bardzo szybko zaczyna się krzewić i przy dużej obsadzie może zagłuszać rzepak. Samosiewy zbóż w rzepaku ograniczane są przez niektóre substancje stosowane do zwalczania chwastów dwuliściennych, np. chlomazon czy metazachlor. Chodzi jednak przede wszystkim o rośliny, które wzeszły z płytko umieszczonych ziarniaków zbóż.

Dawki dzielone

W przypadku graminicydów zarejestrowanych w rzepaku do zwalczania samosiewów zbóż stosuje się najczęściej najniższe zalecane w etykiecie dawki. Można je jeszcze zmniejszyć, jeśli zdecydujemy się na niszczenie samosiewów „na raty”. Wtedy stosuje się zazwyczaj dwa zabiegi, w każdym połowę zalecanej dawki danego preparatu. Zabiegi należy wykonywać, kiedy samosiewy nie są wyrośnięte, a więc we wczesnych fazach rozwojowych rzepaku. Niektóre graminicydy, nawet zawierające tę samą substancję czynna, mają różne zalecenia odnośnie do fazy rzepaku, w której najwcześniej mogą być stosowane. Najczęściej jest to faza dwóch liści właściwych (BBCH 12), nieco rzadziej faza jednego liścia (BBCH 11 – pomiędzy liścieniami pojawia się pierwszy liść właściwy), faza liścieni BBCH 10 oraz faza 4 liści właściwych BBCH 14.
W zależności od preparatu zatem połowę zalecanej dawki można zastosować w najwcześniejszej zalecanej dla danego preparatu fazie rzepaku, a drugą połowę w miarę pojawiania się nowych samosiewów. Graminicydy to środki nalistne, więc chwasty, które chcemy nimi zwalczyć muszą się na polu pojawić.

Co z perzem?

Jeśli na polu z rzepakiem może pojawić się perz to graminicydy należy zastosować w wyższych, tzw. perzowych dawkach, które są nierzadko kilkukrotnie wyższe, niż te zalecana do zwalczania samosiewów zbóż. Będą to też późniejsze terminy, bo etykiety określają, że dany graminicyd do zwalczania perzu należy zastosować, kiedy ten ma przykładowo 4–6 liści. Niektóre etykiety określają też termin zabiegu wysokością roślin perzu, np. 15–20 cm.

r e k l a m aWykaz graminicydów zarejestrowanych w rzepaku znajdziesz we wrześniowym numerze „top agrar Polska” oraz w naszej bazie środków ochrony roślin.

jd, fot. Daleszyński

Polecany artykuł

Marne szanse na wycofanie neonikotynoidów

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii