Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Siew rzepaku lepiej przyspieszyć czy opóźnić?

Obrazek

Pogoda potrafi płatać figle. Nie zawsze uda się wysiać rzepak w zalecanym terminie. Podjęcie decyzji o terminie siewu rzepaku jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku zbóż, ponieważ reaguje on silnym spadkiem plonu zarówno w warunkach zbyt wczesnego, jak i zbyt późnego siewu. Wszystko zależy od przebiegu pogody oraz jakości stanowiska.

dr Maria Walerowska28 lipca 2021, 07:18

Dla siewu rzepaku istotne jest zwłaszcza ocieplenie okresu jesienno-zimowego, któremu towarzyszy zwiększenie opadów atmosferycznych w stosunku do wiosennej wegetacji. Wymusza to większą elastyczność w technologii produkcji rzepaku ozimego, w tym terminu siewu.

Pogoda rozdaje karty

Każdy rok jest inny, przykładowo w 2017 r. notowano podczas żniw i siewu ozimin intensywne opady, które mocno opóźniły siew rzepaku, nie tylko ograniczając potencjał roślin, ale także powodując posiewne zamulenie gleby i uniemożliwiając terminowe wykonanie jesiennych zabiegów ochrony roślin i regulacji ich pokroju. Z kolei sezon 2018/19 wyróżniał się wysokimi temperaturami i opadami sprzyjającymi równomiernym wschodom rzepaku, co prowokowało do wczesnego siewu, który niestety prowadził do wybujałości roślin i sprzyjał intensywnemu zasiedleniu plantacji przez szkodniki (w tym mszyce, będące wektorami wirusa żółtaczki rzepy) oraz patogeny (kiła kapustnych, sucha zgnilizna kapustnych).

Tylko 5 substancji owadobójczych

Kolejne lata ze skrajną suszą glebową w okresie żniw charakteryzowały się szybkim zbiorem roślin przedplonowych, więc wielu rolników decydowało się na wcześniejszy siew. W zeszłym roku monitoring wykazał duże nasilenie śmietki, pchełek i mszyc, co z dużym prawdopodobieństwem może powtórzyć się podczas tegorocznej jesieni. Pamiętajmy, że do jesiennej ochrony przed szkodnikami mamy jedynie 5 substancji aktywnych (cypermetrynę, flupyradifuron, w mieszaninie acetamipryd i lambda-cyhalotrynę i cyjanotraniliprol). Oznacza to, że w tym sezonie ochrona przed szkodnikami może być dużym wyzwaniem.

Jakie są konsekwencje zarówno przyspieszenia, jak i opóźnienia siewu rzepaku i o ile dni ewentualnie można przesuną jego termin, czytajcie w najnowszym wydaniu top agrar, tj. 8/2021 od str. 94.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)