StoryEditor

Ślimaki cały czas groźne

Druga połowa listopada ze stosunkowo wysokimi temperaturami przestaje zaskakiwać. Niespodziankę natomiast w tym roku stwarzają szkodniki, a szczególnie ciepłolubne ślimaki. Z drugiej strony nie powinno to dziwić - uwielbiają one deszczową pogodę, jaka nareszcie nawiedza od dłuższego czasu nasz kraj. Dlatego też szkodniki te cały czas zerują na polach ozimin. Przez ostatnie 3-4 tygodnie uzupełniały pokarm i rosły. Nawet chłodne noce nie wywołały u nich zimowej hibernacji.
18.11.2015., 10:11h

Ślimaki są teraz szczególnie groźne w zbożach, a także na słabszych plantacjach rzepaku. Późno siane zboża są one w stanie całkowicie zniszczy poprzez wyjadanie pęczniejących ziarniaków pod ziemią oraz zjadanie młodych liści i pędów. W umocnionych rzepaku ślimaki zjadać mogą młodsze liście sercowe.
Dlatego pomimo zbliżającego się grudnia warto jeszcze teraz sprawdzić czy ślimaki nie żerują na polu i w razie konieczności zastosować granulat. W dzień ślimaków trzeba wypatrywać pod liśćmi, najlepiej podczas deszczu. Warto wiedzieć że czasem zwijają się one w kulistą formę i dzięki plamistemu umaszczeniu trudno jest je wypatrzyć (patrz galeria). Czasem można na glebie czy roślinach dostrzec kleiste, błyszczące ślady. W nocy jest zbyt zimno aby żerowały.
W rzepaku czy zbożach można zastosować takie granulaty, jak np.

  • Axcela GB,
  • Glanzit 06 GB,
  • Snacol 05 GB,
  • Ślimax Agro 3 GB.

Wszystkie te środki to granulaty, które rozsypuje się po polu. Najlepiej jest to robić po siewie, ale przed wschodami, wieczorem lub nawet w nocy – w porze największej aktywności ślimaków. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że metaldehyd w warunkach dużej wilgotności i opadów działa słabiej (zatrute ślimaki regenerują się). Bardzo istotne jest, aby nie przedawkować preparatu, gdyż efekt będzie odwrotny i zamiast wabić, ślimaki będą odstraszane od trucizny. Optymalna dawka granul to ok. 100 szt./m2 i ważne, aby były rozmieszczone na polu równomierne. Dlatego lepiej jest stosować dwie dawki lub rozsypywać preparat najpierw na brzegach pola i obserwować efekty, tak aby likwidować ślimaki wychodzące z gleby partiami.


Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 07:40