Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Sucha gleba - ostrożnie z herbicydami doglebowymi w rzepaku!

Obrazek

Mimo suszy, na części obszaru w Polsce trwają siewy rzepaków. Dla niektórych regionów są już to terminy opóźnione.

Tomasz Czubiński24 sierpnia 2015, 14:40

Sucha gleba i opóźnienie terminu to problemy, które mogą mieć negatywne konsekwencje w przedzimowym rozwoju rzepaku. Jednak powstaje jeszcze inny problem – słabe działanie herbicydowych substancji doglebowych. Środki te, aby zadziałać na chwasty, muszą być pobrane z gleby razem z prądem transpiracyjnym wody. Jeśli jest susza, chwasty nie kiełkują, a te, które skiełkowały, w bardzo małym stopniu pobierają wodę, a tym samym substancję chwastobójczą. Z tej przyczyny nie powinno się stosować środków działających przez glebę w podczas suszy. Dlatego warto uzbroić się w środki działające przez liście.
Jakie mogą być skutki zastosowania działającej przez glebę jednej z najpopularniejszych substancji, jaką jest chlomazon? Jest to związek, na który rzepak w niekorzystnych warunkach oraz w razie przedawkowania, silnie reaguje fitotoksycznie (patrz zdjęcie). W razie przedłużającej się suszy środek zalegając w glebie ulegnie rozkładowi i nie będzie spełniał swojej funkcji. Gorzej będzie, gdy po kilku dniach suszy spadnie silny deszcze lub nastąpi kilkudniowa mżawka i spadek temperatury. Wtedy może nastąpić gwałtowne pobranie substancji przez rzepak w krótkim czasie i silne objawy fitotoksyczne. Mogą one na kilka dni zahamować wzrost rzepaku i spowodować dalsze opóźnienie rozwoju.
Sucha gleba - ostrożnie z herbicydami doglebowymi w rzepaku

Mimo suszy, na części obszaru w Polsce trwają siewy rzepaków. Dla niektórych regionów są już to terminy opóźnione. Sucha gleba i opóźnienie terminu to problemy, które mogą mieć negatywne konsekwencje w przedzimowym rozwoju rzepaku. Jednak powstaje jeszcze inny problem – słabe działanie herbicydowych substancji doglebowych. Środki te, aby zadziałać na chwasty, muszą być pobrane z gleby razem z prądem transpiracyjnym wody. Jeśli jest susza, chwasty nie kiełkują, a te, które skiełkowały, w bardzo małym stopniu pobierają wodę, a tym samym substancję chwastobójczą. Z tej przyczyny nie powinno się stosować środków działających przez glebę w podczas suszy. Dlatego warto uzbroić się w środki działające przez liście.
Jakie mogą być skutki zastosowania działającej przez glebę jednej z najpopularniejszych substancji, jaką jest chlomazon? Jest to związek, na który rzepak w niekorzystnych warunkach oraz w razie przedawkowania, silnie reaguje fitotoksycznie (patrz zdjęcie). W razie przedłużającej się suszy środek zalegając w glebie ulegnie rozkładowi i nie będzie spełniał swojej funkcji. Gorzej będzie, gdy po kilku dniach suszy spadnie silny deszcze lub nastąpi kilkudniowa mżawka i spadek temperatury. Wtedy może nastąpić gwałtowne pobranie substancji przez rzepak w krótkim czasie i silne objawy fitotoksyczne. Mogą one na kilka dni zahamować wzrost rzepaku i spowodować dalsze opóźnienie rozwoju.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)