Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?
Jakie są objawy suchej zgnilizny kapustnych?
Wokół plamy prawie zawsze występuje otoczka, początkowo wodnista, później chlorotyczna (żółta). Plamy mogą powiększać się i łączyć, obejmując większą część liścia. Można też obserwować podłużne plamy na ogonkach liściowych.
Zobacz także: Cylindrosporioza roślin kapustowatych – jak to rozpoznać, jakie są objawy?
- Zapobieganie niechemiczne: wybór mniej podatnych odmian, zmianowanie z kapustowatymi nie częściej niż co 4 lata, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych.
- Zwalczanie chemiczne: opryskiwanie fungicydami przeciwko najgroźniejszej formie, powodowanej przez L. maculans, która powoduje uszkodzenie szyjki korzeniowej, przeprowadza się jeszcze jesienią w chwili zauważenia pierwszych objawów lub wg systemu wspomagania decyzji. Wiosenne zabiegi mają na celu powstrzymanie rozwoju patogenu na liściach oraz zmniejszenie jego presji infekcyjnej w kolejnym sezonie, także na polach sąsiednich. Chorobę ogranicza się środkami o działaniu układowym, a rozwój na nowych liściach można powstrzymać także preparatami powierzchniowymi.

Więcej dowiesz się tutaj: Rzepak - przewodnik polowy + Fazy rozwojowe rzepaku

Przeczytaj również
Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023
czytaj więcej