Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Sucha zgnilizna nie odpuściła rzepakowi

Obrazek

Mokra i chłodna jesień stworzyła idealne warunki do infekcji suchą zgnilizną kapustnych. Zapewne na wiosnę uderzy ze zdwojoną siłą, na co warto się przygotować.

dr Maria Walerowska18 grudnia 2017, 15:05
Producenci rzepaku mają za sobą trudny początek sezonu, a to za sprawą bardzo mokrej i chłodnej jesieni. Już obecnie można zauważyć, że wygląd roślin na plantacjach jest zróżnicowany. Wynika to z wielu czynników, takich jak: uprawiana odmiana, rejon kraju, termin siewu, uwilgotnienie gleby i jej typ, ale także występowanie szkodników oraz chorób.

Występowanie chorób na plantacjach zostało potwierdzone w tym sezonie na wielu polach. W rejonach, w których występuje kiła kapusty jej obecność na plantacjach obsianych odmianami, które nie charakteryzują się podwyższoną odpornością na sprawcę tej choroby, jest bardzo częsta. Jednak w tym artykule chcieliśmy się skoncentrować głównie na innej, powszechnie występującej chorobie rzepaku, a mianowicie na suchej zgniliźnie kapustnych.

Silne porażenie jesienią

W tym sezonie bez trudu jesienią można było zauważyć już w październiku na liściach charakterystyczne szare plamy z czarnymi punktami (piknidiami) na powierzchni. Porażenie było jeszcze bardziej widoczne, gdy lustrowano pola w III dekadzie listopada. Nawet na plantacjach, na których wykonano zabieg z użyciem fungicydów pojawiały się oznaki porażenia liści przez sprawców suchej zgnilizny kapustnych.

Więcej informacji na temat zwalczania suchej zgnilizny na wiosnę przeczytacie w najbliższym numerze „top agrar Polska” (1/2018) od str. 92.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)