Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Sucho, a rzepak trzeba siać

Obrazek

Dopiero co skończyły się żniwa rzepakowe, a już w pole wyjechały siewniki, żeby zasiać następny rzepak. A warunki znowu nie rozpieszczają. Mamy w tej sprawie sygnał z terenu.

Jacek Daleszyński18 sierpnia 2020, 15:44
– W tym roku mam do zasiania 40 ha rzepaku ozimego. Całość zasieję w ściernisko po pszenicy, które wcześniej nie było uprawione – mówi nam rolnik z Mazowsza (na zdjęciu tegoroczny siew rzepaku). Podkreśla, że warunki są trudne. Gleba jest przesuszona, więc zwiększył głębokość siewu na 2–2,5 cm. Jeśli gleba jest wilgotna, to zwykle wysiewa na głębokość 1 cm. W jego sąsiedztwie rolnicy zaczęli też orać pod rzepak, ale jak się okazuje nie każdy od razu zagęszcza wyoraną, przesuszoną glebę. Widać też rolników, którzy orzą i od razu sieją rzepak dla zachowania resztek cennej wilgoci.
– Większa głębokość siewu mam nadzieję zagwarantuje lepsze i bardziej wyrównane wschody. Oczywiście liczę na deszcz, bo bez niego obsada po wschodach może nie być wystarczająca. Liczę też na to, że wschodzące rośliny zostaną osłonięte przez resztki ścierniska przed słońcem, a gleba przed utartą wilgoci. Na moich polach w tym roku w przewadze wysiewam mieszańce, ale znajdą się też odmiany populacyjne – mówi rolnik.

jd, fot. Kowalewski


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)