Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Susza w Wielkopolsce, na nowych zasiewach rzepaku i rzepiku

Obrazek

Od 21 lipca do 20 września 2021 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, wynosiła 25 mm. Na tej podstawie IUNG PIB  stwierdza wystąpienie obecnie suszy rolniczej tylko w uprawach rzepaku i rzepiku, w dwóch gminach województwa wielkopolskiego.

Janusz Biernacki23 września 2021, 15:00

Według 13 raportu o stanie suszy rolniczej w Polsce, w okresie od 21 lipca do 20 września br., z kilkunastu monitorowanych gatunków, zjawisko obejmuje tylko nowo założone uprawy rzepaku i rzepiku w dwóch gminach woj. wielkopolskiego. Są to:

·   Gmina Książ Wielkopolski, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim
·   Gmina Gniezno, w powiecie gnieźnieńskim (patrz mapy).

 


Stwierdzona przez IUNG PIB susza rolnicza dotyczy tylko gleb I kategorii, tj. bardzo podatnych na suszę, czyli:

  • piasku luźnego - pl
  • piasku luźnego pylastego - plp
  • piasku słabo gliniastego - ps
  • piasku słabo gliniastego pylastego – psp.

W celu określenia podatności gleb na suszę w systemie monitoringu suszy rolniczej (SMSR) wykorzystuje się ich pojemność wodną mierzoną ilością wody ogólnie dostępnej (WOD) dla roślin, która jest obliczana jako różnica wilgotności objętościowej dla polowej pojemności wodnej i punktu trwałego więdnięcia w strefie korzeniowej. Dla ww. gleb parametr ten wynosi poniżej 127,5 mm.

[bie]

 Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)