Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Temperatura ważna podczas stosowania insektycydów w rzepaku

Obrazek

Mamy początek wiosny, a to oznacza, że już niedługo wyjedziemy w pole z opryskiwaczami. Jednym z pierwszych celów będzie chowacz brukwiaczek.

Jacek Daleszyński21 marca 2018, 08:54
Przy tej okazji warto przypomnieć, w jakich temperaturach najlepiej działają substancje, które są najczęściej stosowane do zwalczania chowacza brukwiaczka:
  • pyretroidy – substancje działające powierzchniowo na roślinie co oznacza, że zwalczą szkodnika jeśli ciecz opryskowa będzie miała z nim kontakt podczas zabiegu, substancje z tej grypy najlepiej działają do temperatury 20°C;
  • etery arylo-propylowe – również działają powierzchniowo na roślinie, najlepsza temperatura do ich działania to poniżej 20°C;
  • fosforoorganiczne – substancje działające na roślinie powierzchniowo i wgłębnie, podczas zabiegu ciecz opryskowa nie musi opaść na szkodnika, ten pobierze ją odżywiając się tkanką, którą ciecz pokryła (przenika bowiem na pewną głębokość), najlepiej działają w temperaturze 15–25°C.
Na rynku dostępne są też mieszaniny substancji z różnych grup. Połączenia pyretroidu i substancji fosforoorganicznej działa najlepiej w temperaturze 15–25°C. W przypadku mieszaniny fabrycznej neonikotynoidu i pyretroidu etykiety preparatów nie mówią nic o temperaturze działania, ale praktyka pokazuje, że taki zestaw działa dobrze od temperatury 10°C.
Sprawdź naszą bazę środków ochrony roślin – wszystkie etykiety preparatów w jednym miejscu!

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)