Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Uwaga: zbliżają się „zimni ogrodnicy”!

Obrazek

Z każdym dniem jest coraz cieplej, ale – niestety – nie na długo to ciepło pozostanie z nami. W połowie przyszłego tygodnia – koło wtorku i środy – znowu się ochłodzi, a nawet pojawią się przymrozki.

dr Maria Walerowska5 maja 2017, 14:12

Ciepła pogoda ma się utrzymać najdalej do niedzieli, w niektórych rejonach kraju, np. na Podkarpaciu ma być nawet 21 st. C. W przyszłym tygodniu przyjdzie duże ochłodzenie, bo idą „zimni ogrodnicy” (Pankracy – 12 maj, Serwacy – 13 maj, Bonifacy – 14 maj) – prognozowane są także lokalnie przymrozki. Jest to zjawisko powtarzające się co roku, kiedy w połowie maja przychodzi ochłodzenie, a nawet przymrozki. Punktem kulminacyjnym jest tzw. zimna Zośka, która przypada 15 maja.

Co to oznacza dla rolników?

Wielu z Was cały czas nie wykonało zabiegów odchwaszczających, bo praktycznie nie było okna czasowego na wykonanie zabiegu. Choć chłodna pogoda zatrzymała rozwój zbóż – przyhamowała rośliny – to jednak fazy i terminy uciekają nieubłaganie. 

– Jeśli w ciągu najbliższych 4–5 dni spodziewany jest przymrozek odradzałbym wykonanie zabiegu herbicydem, ponieważ może on uszkodzić rośliny. Bezpieczniejszym rozwiązaniem – nawet mimo uciekających faz rozwojowych – jest poczekanie ok. 4–5 po przymrozkach i wykonanie odchwaszczania herbicydami zarejestrowanymi do fazy liścia flagowego. Można wykorzystać substancje herbicydowe o charakterze regulatorów wzrostu jak, np. MCPA. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie fluroksypyru lub nieco droższy wariant na chwasty dwuliścienne, np. mieszanina tritosulfuronu i florasulamu czy na chwasty jednoliścienne pinoksaden – radzi Leszek Dryjański z NU Agrar.

Doradca zwraca uwagę, że wprawdzie pogoda sprzyja niektórym chorobom zbóż, jednak jak na razie widoczne na polach jest przede wszystkim porażenie przez mączniaka i septoriozę paskowaną liści. Więcej dylematów budzi potencjalny zabieg skracania zbóż. 

Regulację pokroju czyli tzw. skracanie zbóż z wykorzystaniem np. trineksapaku etylu jeszcze w miarę bezpiecznie dla roślin można przeprowadzić na 4–5 dni przed przymrozkiem. Jeśli ten odstęp będzie mniejszy, zabieg ten będzie się wiązał z potencjalnym uszkodzeniem roślin na skutek mrozu – wyjaśnia doradca.

W niektórych przypadkach warto zastanowić się czy ten zabieg jest teraz niezbędny.

– Jeśli mamy znaczną obsadę roślin – powyżej 700 szt./m2, odmianę podatną na wyleganie i zastosowaliśmy wysokie nawożenie azotowe, a na dodatek jest odpowiednia faza rozwojowa roślin i okno czasowe na zabieg, wówczas zalecałbym zastosowanie regulatora wzrostu – radzi Leszek Dryjański.

A co z rzepakami?

Oczywiście, wszyscy pamiętamy feralną majówkę 2011 r., a w zasadzie majowy horror na polach! Rolnicy z wielu rejonów kraju zapamiętają także noc z 3 na 4 maja jako jedną z najbardziej tragicznych w skutkach. W tym roku „zimni ogrodnicy” zaskoczyli wszystkich, tydzień wcześniej przynosząc falę nocnych przymrozków. Temperatury, w zależności od rejonu, wahały się od –2 st. C do –9 st. C. Kolejna fala mrozu przetoczyła się w nocy z 4 na 5 maja. na południu kraju – w województwach dolnośląskim i opolskim – przetoczyła się fala śnieżyc, po których przyszły w nocy przymrozki. Szczególnie fatalnie skończyło się to dla wielu plantacji rzepaku – rośliny łamały się pod naporem ciężkiego i mokrego śniegu, który dodatkowo scementował jeszcze przymrozek w nocy. Śnieg, który był niszczycielski dla rzepaku, okazał się z kolei wybawieniem dla wielu plantacji kukurydzy, gdyż uchronił je przed całkowitym wymarznięciem.

– Rzepaki w większości kraju w momencie nastania zapowiadanych przymrozków będą w fazie kwitnienia. To najgorszy czas na wystąpienie mrozu. W tej fazie wrażliwe kwiaty rzepaku są w stanie znieść jednorazowy i krótkotrwały mróz rzędu –4 do –5 st. C. Jeśli jednak przymrozki będą dłuższe, tzn. potrwają 2–3 dni, to wówczas niebezpieczny dla wrażliwych kwiatów rzepaku jest spadek temperatury do –2 st. C – mówi Jacek Broniarz z COBORU z Słupi Wielkiej. 

Amerykanie wieszczą nam chłodny maj!

Prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) pokazują, że ten maj w Polsce będzie chłodniejszy niż zazwyczaj – donosi portal TVN24. Najniższych temperatur możemy spodziewać się na Pomorzu Gdańskim i Podlasiu.

Agencja NOAA opracowuje prognozy odchylenia od średniej miesięcznej temperatury, m.in. dla Europy. Według amerykańskiej prognozy długoterminowej dla Polski najchłodniej ma być w rejonie Pomorza Gdańskiego, gdzie średnia temperatura dla maja wynosi 10,3 st. C, a także w województwie podlaskim (na ogół notuje się tu 12,9 st. C). Tam Amerykanie spodziewają się temperatury o nawet 2 stopnie niższej niż zazwyczaj.

W centrum kraju, a także na Pomorzu Zachodnim i na północnej Lubelszczyźnie średnia temperatura w maju to około 13 st. C. Tym razem ma być ona niższa o około jeden stopień. W Polsce południowej, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na północy woj. łódzkiego, gdzie także na ogół jest 13 st. C, będzie albo o pół stopnia mniej, albo o pół stopnia więcej. Podobnie sytuacja przedstawia się na Podkarpaciu, gdzie też jest około 13 st. C.

 

 

Pamiętajmy, że pogoda – zwłaszcza na wiosnę – zmienia się bardzo dynamicznie, a miesięczne prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej powstają najczęściej na podstawie uśrednionych wyników z ostatnich 10 dni. Anomalie temperatury są wyliczane od średniej dla danego miesiąca z wielolecia 1999–2010. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku nie do końca się sprawdzą.

Fot. Walerowska1 z 2
Łodygi rzepaku wygięte po przymrozkach majowych

Łodygi rzepaku wygięte po przymrozkach majowych

2 z 2
Łodygi rzepaku wygięte po przymrozkach majowych

Łodygi rzepaku wygięte po przymrozkach majowych

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)