Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Uważaj na brukwiaczka w rzepaku!

Obrazek

Rzepaki w tym roku są raczej w średniej kondycji, szczególnie te słabo rozwinięte. Wiosną dodatkowo na pewno zaszkodzi im chowacz brukwiaczek.

Jacek Daleszyński14 marca 2018, 14:40
Warunki panujące obecnie na polach, czyli nasiąknięta wodą gleba, która jeszcze parę dni temu była zmrożona na głębokość 30 cm wcale nie oznaczają, że w tym roku będziemy mieli mniejszy problem z chowaczem brukwiaczkiem – pierwszym, wiosennym szkodnikiem rzepaku.

Pierwsze chowacze wylatują z gleby, kiedy jej temperatura osiągnie około 7°C, a powietrza 8–10°C. Drugi warunek był już spełniony. Pierwszy – nie, bo gleba choć rozmarzła jeszcze przez parę tygodni może się nie nagrzać do wymaganej temperatury. Obowiązujące progi szkodliwości mówią o potrzebie zwalczania szkodnika, kiedy w żółtym naczyniu odłowi się 10 osobników w ciągu trzech dni lub kiedy znajdziemy 2–4 owady na 25 roślinach. Zdecydowanie łatwiej monitorować jednak szkodnika za pomocą żółtych naczyń. W przypadku spadku temperatury otoczenia chowacz może się chować poza plantacją rzepaku i tym samym dać mylny sygnał o jego obecności na polu podczas lustracji.

Zwykle w II i III dekadzie marca w żółtych naczyniach można zaobserwować pierwsze chrząszcze brukwiaczka. Naczynia zatem warto wystawić wcześniej, dodając do wody płyn do spryskiwaczy samochodowych.
Owad na roślinach żeruje ok. 2 tygodni. Po tym okresie, a także wcześniej zaczyna składać jaja do głównego pędu rzepaku. Dokładna lustracja pozwala znaleźć niewielkie nakłucia w jego dolnych partiach. Po kolejnych 10–20 dniach z jaj wylęgają się larwy, które żerują praktycznie do końca dojrzałości rzepaku.

Być gotowym na zwalczanie

Chowacz brukwiaczek spowoduje najmniejsze straty, jeśli uda się go zwalczyć zanim zdąży złożyć jaja. Aby dobrze ocenić termin zabiegu, pamiętać należy o wystawieniu naczyń od spodziewanej strony nalotu, czyli zeszłorocznych plantacji rzepaku, łąk, pastwisk, nieużytków i lasów.

Zalecane do zwalczania szkodnika pyretroidy będą skuteczne tylko na dorosłe owady, ale już nie zniszczą jaj i larw. Ich działanie na roślinie jest bowiem powierzchniowe. Przeciwko tym formom skuteczne będą substancje fosforoorganiczne, które na roślinie działają powierzchniowo, ale także wgłębnie lub acetamipryd działający systemicznie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zwalczaniu brukwiaczka sprawdź marcowy numer „top agrar Polska” od str. 110.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)