StoryEditor

W Pawłowicach 75 ha poletek

Na 75 ha poletek demonstracyjnych firma Osadkowski zaprezentowała m.in. systemy ochrony fungicydowej zbóż oraz nawożenia dolistnego.
05.06.2017., 16:06h

Część wykładowa
Swoje wystąpienia na Zielonych Polach miał m.in. prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Omówił on kondycję roślin znajdujących się na poletkach. Zwrócił uwagę na to, jakie choroby w warunkach panujących w Pawłowicach mogą jeszcze wystąpić w tym sezonie. Zwrócił uwagę na konieczność monitorowania w pszenicy chorób kłosa fuzariozy, septoriozy plew oraz rdzy żółtej. Ta ostatnia, jak podkreślił, jest coraz powszechniejsza i może powodować duże straty w plonie przy silnym porażeniu. 

Prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił z kolei o konieczności dostarczenia glebie i roślinom wapnia. Podkreślał, że jest to składnik strukturotwórczy, który w glebie odpowiada za jej żyzność, natomiast w roślinach jako składnik odżywczy jest niezbędny m.in. do prawidłowego wzrostu stożków pędów i korzeni. W swoim wykładzie położył nacisk na dokładną analizę gleby do  głębokości 90 cm i nawożenie poszczególnymi składnikami w taki sposób, żeby na danym etapie rozwoju roślin znalazły się tam, skąd mogą zostać pobrane.

Część polowa
Porównanie ośmiu strategii ochrony fungicydowej pszenicy zaproponowanej przez gospodarstwa z całego kraju można było podziwiać na specjalnie przygotowanej w tym celu części pola. W dniu imprezy pszenica była po pierwszym zabiegu fungicydem i można było oceniać skuteczność zaproponowanych kombinacji. Z racji późnej i chłodnej wiosny oraz umiarkowanych opadów presja chorób przed terminem ochrony T1 była ograniczona.

Na sąsiadującym poletku można było ocenić skuteczność nawożenia dolistnego i stymulacji rozwoju roślin. Tzw. Kaskada nawozowa na pszenicy polegała na tym, że na każdym kolejnym poletku dodawano następny produkt. Na ostatnim, piątym poletku zastosowano więc 5 produktów zawierających m.in. mikro- i makroelementy, aminokwasy, kwasy humusowe oraz nanocząsteczki. Szóste poletko prezentowało jakość nawożenia krzemem i wapniem.

Część z prezentacją odmian pszenicy zawierała 10 kreacji wystawianych przez hodowców krajowych i zagranicznych. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Instytutu Ochrony Roślin, na którym m.in. prof. Marek Korbas odpowiadali na pytania rolników, m.in. kiedy jest najlepszy moment na wykonanie zabiegu na kłos czy pytali o przyczynę powstawania konkretnych objawów na roślinach wyrwanych z poletek.

Na polu z rzepakiem zaprezentowano 56 odmian tego gatunku. Obejmowały one zarówno odmiany liniowe jak i mieszańcowe. Wśród nich były tolerancyjne na kiłę kapusty czy wirusa żółtaczki rzepy.

Impreza odbyła się 1 czerwca 2017 r. na polach IZ PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice.

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 03:00