Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Walka z przytulią w rzepaku

Obrazek

W rzepaku walka z chwastami w wielu przypadkach odbywa się przed jego wschodami. Jednym z gatunków, które można zwalczać w ten sposób jest przytulia czepna.

Jacek Daleszyński28 sierpnia 2019, 12:00
Przytulia to uciążliwy chwast, preferujący stanowiska dobrze zaopatrzone w azot. Często pojawia się w rzepaku ozimym. Walkę z nim możemy przeprowadzać zarówno przed-, jak i powschodowo.
Przed wschodami rzepaku w zwalczaniu przytulii skuteczne będą przykładowe rozwiązania herbicydowe:
  • chlomazon,
  • chlomazon + metazachlor,
  • chlomazon + dimetachlor,
  • chlomazon + napropamid,
  • chlomazon + dimetachlor + napropamid,
  • chinomerak + dimetenamid-P.
Jeśli nie uda wykonać się zabiegu przedwschodowego lub będzie mało skuteczny przeciwko przytulii ze względu np. na niedostatecznie wilgotną glebę warunkującą skuteczność herbicydu, można zastosować powschodowo herbicyd z pikloramem solo lub w mieszaninie z innymi substancjami, np. aminopyralidem czy chlopyralidem.

Wykaz herbicydów zarejestrowanych do zwalczania m.in. przytulii znajdziesz w naszej bazie danych.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)