Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Wcześniejszy siew rzepaku jak polisa

Obrazek

I to jedna z tańszych polis, zdaniem Damiana Ponichtery z Warmii, zabezpieczająca przed stratami na skutek złego przezimowania. Nawet pomimo tego, że ostatnie zimy są łagodne, woli nie ryzykować.

dr Maria Walerowska27 czerwca 2020, 06:00

– Doświadczenie nauczyło mnie, że wcześniejszy termin siewu rzepaku pozwala na uzyskanie przed zimą mocniejszych roślin i tym samym traktuję to jak częściową polisę przed wymarznięciami – mówi z przekonaniem Damian Ponichtera, prowadzący wraz z żoną Pauliną oraz bratem Markiem prawie 500-hektarowe gospodarstwo, nastawione na produkcję roślinną, w powiecie braniewskim, położonym w historycznym regionie Warmii. – W naszym rejonie potrafiły być bardzo srogie zimy, a zauważyłem, że te rzepaki z siewów przyspieszonych nawet o 5–7 dni przed optymalnym terminem agrotechnicznym, który u nas przypada między 10 a 15 sierpnia, lepiej zimują i łatwiej regenerują się po zimie – argumentuje rolnik.

Mocniejsze rośliny i praca rozłożona w czasie

Rzepak uprawiają na ok. 160 ha, a większość areału zajmują zboża ozime: pszenica, pszenżyto, ale pojawia się także fitosanitarny owies. W celu wzbogacenia płodozmianu wprowadzili także kilka lat temu bobik i groch.

– Przyspieszenie siewu rzepaku to także zabezpieczenie przed suszą wiosenną. Nie dość, że rośliny są silniejsze i wytwarzają mocniejszy system korzeniowy, to także szybciej się startują i rozwijają się na wiosnę, a tym samym także „uciekają” przed suszą wiosenną. W tym roku od 22 marca do końca kwietnia nie spadła nawet kropla deszczu. Choć średnia roczna suma opadów wynosi u nas ok. 550 mm, ale pada nie wtedy, gdy potrzeba – mówi zmartwiony rolnik.

Jedno jest pewne – wcześniejsze rzepaki wymagają innego prowadzenia łanu jesienią. Damian Ponichtera przekazuje swoje doświadczenia i radzi, na co zwrócić uwagę w najnowszym numerze top agrar Polska (7/2020) od str. 80.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)