Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Wirus to czy nie wirus?

Obrazek

Liście rzepaku zmieniają kolor na czerwono-fioletowy. Czy to oznacza, że jest on porażony przez wirusa żółtaczki rzepy?

Jacek Daleszyński22 listopada 2022, 14:51
Objawy porażenia przez wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) często są mylone z objawami niedoborów składników pokarmowych, czy też np. z porażeniem przez kiłę kapusty. Pamiętajmy jednak, że wirus żółtaczki rzepy przenoszony jest przez mszyce, a szczególnie efektywnie przez mszycę brzoskwiniową. Zatem wszędzie tam, gdzie na plantacjach jesienią obserwowaliśmy naloty mszyc, a na roślinach pojawiły się charakterystyczne czerwonawe i fioletowe przebarwienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzepak jest porażony przez wirusa TuYV.

Całkowitą pewność daje jednak tylko badanie laboratoryjne za pomocą testu ELISA. Można je wykonać w Klinice Chorób Roślin, funkcjonującej w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu. W tym celu trzeba na polu pobrać próbkę. Najlepiej zebrać całe rośliny z korzeniami lub jej części wykazującej objawy chorobowe i umieścić je w worku foliowym wraz z bibułą nasączoną wodą i wysłać do Kliniki Chorób Roślin.
Żółtaczka rzepy nie ma określonych progów szkodliwości. Jej ograniczanie sprowadza się do zwalczania mszyc, których pierwsze osobniki są już sygnałem do zabiegu. Takie działanie jednak możliwe jest jesienią. Wiosną, jeśli objawy już wystąpią, to nie ma możliwości walki z chorobą, podobnie jak w przypadku żółtej karłowatości jęczmienia, którą też ogranicza się jesienią przez zwalczanie mszyc wektorów.

Zainfekowane rośliny plonują oczywiście mniej, ocenia się, że od 10 do nawet 30%. Przeciwdziałać temu można np. poprzez wybór odmian tolerancyjnych na wirusa, zwalczanie samosiewów rzepaku w całym zmianowaniu.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)