Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Yara N-Sensor w rzepaku

Obrazek

Zastosowanie N-Sensorów w uprawie rzepaku pozwala na zmienne nawożenie azotem, dostosowane do aktualnego zapotrzebowania roślin.

dr Maria Walerowska21 sierpnia 2015, 18:03

N-Sensor to urządzenie, które skanuje rośliny bezpośrednio na polu i na podstawie zebranych danych ustala indywidualnie zapotrzebowanie na azot, w każdym miejscu pola z osobna. Dzięki zastosowaniu N-Sensora jesienią, można dostosować nawożenie azotowe na danym fragmencie pola do faktycznego zapotrzebowania roślin. 

YARA N-Sensor jest optycznym systemem pomiarowym, który jest montowany na dachu ciągnika. Podczas przejazdu po polu system skanuje łan roślin z lewej i prawej strony ścieżki technologicznej i jednocześnie wylicza zalecaną dawkę nawozową, która jest następnie wysiewana przez rozsiewacz (lub opryskiwacz) dokładnie na zbadany fragment pola. YARA N-Sensor mierzy przy tym aktualny pobór azotu przez łan roślin, dane te są wyrażone w kg N/ha. Ta właśnie zmierzona wartość pozostaje w ścisłej relacji do optymalnej dawki nawozowej azotu. Rekomendowane nawożenie azotowe jest następnie ustalane na podstawie wbudowanych w system funkcji agronomicznych, różnych dla odpowiednich roślin uprawnych, oraz bieżących agronomicznych ustawień użytkownika.

Jednak przy wczesnym, wiosennym nawożeniu występują pewne ograniczenia w zastosowaniu N-Sensor’a: łan rzepaku, który przy pierwszej dawce azotu jest pokryty szadzią lub resztkami śniegu, nie będzie mógł być skanowany przez sensor optyczny, gdyż zebrane dane mogą być obarczone błędem ze względu na biały kolor na liściach. Również rośliny silnie uszkodzone przez mróz nie dają możliwości trafnego ustalenia rzeczywistego poziomu pobrania azotu. Metoda ta natomiast sprawdza się w praktyce w terminie jesiennym. Podczas jesiennego skanowania rzepaku N-Sensorem automatycznie generowane są mapy poboru azotu dla poszczególnych pól. Wszystkie te dane są zapisywane w aplikacji internetowej „Agriport”. Na ich podstawie rolnicy, doradcy agronomiczni czy też firmy usługowe mogą w prosty sposób opracowywać odpowiednie mapy aplikacyjne dla pierwszej dawki azotu wiosną.

Wyłącznym dystrybutorem urządzenia w Polsce jest firma BAG Precision Farming Sp. z o.o. Na rynku dostępne są 2 wersje tego rządzenia: YARA N-Sensor II – cena samego urządzenia to 15 700 euro oraz YARA N-Sensor ALS – cena samego urządzenia wynosi 28 000 euro. YARA N-Sensor II to zasadniczo wersja dla gospodarstw z areałem 500–1000 ha. Urządzenie jest zasilane światłem słonecznym, może więc pracować tylko w ciągu dnia. Z kolei YARA N-Sensor ALS polecany jest przy areałach powyżej 1000 ha. Urządzenie to ma własne, bardzo silne sztuczne źródło światła i może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy.

mw

fot. firmowe

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)