Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Z twardzikową w rzepaku nie ma żartów

Obrazek

Obserwując postępującą zmianę klimatu wielu rolników zastanawia się, czy trzeba też zmienić podejście i metody walki ze zgnilizną twardzikową? Wiele zależy od przebiegu pogody i wegetacji roślin.

Janusz Biernacki24 marca 2021, 13:15
Zmiana terminu ochrony rzepaku przed sprawcą zgnilizny twardzikowej wynika z coraz wcześniejszego kwitnienia tych upraw i powiązania rozwoju patogenu z tą fazą rozwoju. Ostatnie lata pokazały ponadto, że jeden zabieg, tzw. na płatek, nie wystarczy i wymaga użycia fungicydu o odmiennym mechanizmie działania na sprawcę choroby.

Rosnąca powierzchnia uprawy rzepaku i wąskie płodozmiany to bolączka ostatnich lat, gdyż są one jednymi z przyczyn spadku jego plonów. Następstwem dość dużego areału jest bowiem kumulowanie się w ekosystemach mikroorganizmów, które mają silny potencjał patogeniczny. Częstą strategią ich rozwoju jest tworzenie form przetrwalnikowych, które bytują wiele lat w glebie czy resztkach pożniwnych, zachowując zdolność infekcyjną. Do tej grupy należy grzyb Sclerotinia sclerotiorum, który przyczynia się do rosnącego zagrożenia roślin w kolejnych sezonach, nawet przy zachowaniu wymaganej przerwy w uprawie, wynoszącej dla rzepaku 4–5 lat.

Walka z patogenem
W rejonach uprawy rzepaku, w których powracającym i nasilającym się problemem jest zgnilizna twardzikowa warto wybrać do siewu odmiany o podwyższonej odporności na S. sclerotiorum, które polecają ich hodowcy. W ograniczaniu rozwoju patogenu pozytywny wpływ ma także prawidłowy płodozmian i agrotechnika, w tym nawożenie roślin azotem i siarką, która stymuluje zdrowotność rzepaku. Ważną rolę w walce z tą chorobą odgrywa również ochron chemiczna

Cały artykuł, w tym obszerny wykaz fungicydów przeznaczonych do zwalczania sprawcy zgnilizny twardzikowej, przeczytasz w wydaniu 4/2021 „top agrar Polska” na str. 102–107.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)