Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Zapowiada się kolejny rok trucia pszczół w imię... ich ochrony

Obrazek

Z naszych dzisiejszych informacji wynika, że zapowiadana w kuluarach derogacja, a konkretnie wniosek ministra Jurgiela do Komisji Europejskiej o czasowe dopuszczenie zapraw zawierających neonikotynoidy nie dojdzie do skutku. Jutro (wtorek, 25.04.2017) w ministerstwie ma odbyć się narada w sprawie losu ewentualnego wniosku ministra.

Tomasz Czubiński24 kwietnia 2017, 19:58

Przeciwne złożeniu wniosku, który spowodowałby czasowe dopuszczenie zapraw, jest kierownictwo ministerialnego Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin. Nie przemawiają do dyrekcji argumenty specjalistów z dziedziny rolnictwa mówiące o nikłym zagrożeniu dla pszczół w wyniku stosowania neonikotynoidów w formie zaprawy nasiennej. Prawdopodobnie pod naciskiem mało zorientowanych w temacie „zielonych”, którzy w rozmowach argumentują sprzeciw zwykłym „nie, bo nie” i organizacji pszczelarskich - w obawie przed protestami tych głośnych organizacji departament ma jutro negatywnie opiniować złożenie wniosku.

Tymczasem brak na rynku neonikotynoidów do zaprawiania rzepaku skutkuje już teraz:

  • kilkakrotnie większym (w porównaniu do lat sprzed zakazu) poziomem stosowania jesienią substancji owadobójczych w formie opryskiwań;
  • notowaną nadal w wielu miejscach śmiertelnością rojów pszczelich pomimo braku neonikotynoidów w zaprawach;
  • większą śmiertelnością owadów pożytecznych i np. niższą liczebnością jesienią biedronek i biegaczowatych (prawdopodobnie na skutek częstszych opryskiwań insektycydami);
  • rosnącymi zagrożeniami dla słabiej chronionych upraw rzepaku, m.in. pojawieniem się większej presji śmietki kapuścianej, pchełek czy mszyc na rzepaku;
  • większym zagrożeniem pszczół zatruciem środkiem z opryskiwania, które oblatują jesienią plantacje rzepaku z mszycami wytwarzającymi spadź;
  • pojawieniem się większego nasilenia chorób wirusowych w tym wirusa żółtaczki rzepy na rzepaku.

Ekspertów dziwi takie postępowanie departamentu w ministerstwie. Dziwi szczególnie obawa przed negatywnym stanowiskiem środowisk pszczelarskich. Zdaniem specjalistów ministerstwo zamiast asekuracyjnie negować możliwość wprowadzenia derogacji, powinno przekonać pszczelarzy, że neonikotynoidy w zaprawach są znacznie mniejszym złem. Przykładowo w krajach nadbałtyckich, gdzie uprawia się rzepak jary, u którego okres od wysiewu zaprawionych nasion do kwitnienia wynosi około 1,5-2 miesięcy, to sami pszczelarze wraz z rolnikami, wnioskowali o derogację, gdyż w ten sposób zabezpieczy się rzepak – główne źródło pożytku dla pszczół.

Innym argumentem specjalistów jest integrowana ochrona roślin, która jest obowiązkiem w UE. Brak zaprawy nasiennej - to brak jednej z ważnych metod ochrony. Departament agrumentuje swoje negatywne stanowisko wprowadzeniem niebawem zezwolenia na nową zaprawę, która nie zawiera neonikotynoidów. I bardzo dobrze że taka zaprawa znajdzie się na rynku. Nie mamy jednak pewności czy rejestracja, produkcja i zaprawienia nastąpią przed nowym sezonem? Jednak zdaniem ekspertów jedna zaprawa, i to działająca zaledwie do 2-3 liścia rzepaku, to za mało aby skutecznie chronić tę uprawę i wywiązać się z zaleceń zmianowania substancji czynnych.

Niemałe zdziwienie wśród ekspertów od ochrony rzepaku budzi nagonka na zaprawienie neonikotynoidami podczas, gdy powszechnie stosuje się je np. w sadach w postaci opryskiwania. W takich warunkach pszczoły są jeszcze bardziej narażone, gdyż rośliny sadownicze są równie atrakcyjnym, jeśli nie lepszym źródłem nektaru dla pszczół. Zaprawianie natomiast to stosowanie środków punktowe na materiał siewny a nie na całą powierzchnię pola. Ponadto na tych roślinach w czasie wegetacji kilkakrotnie pojawiają się naloty mszyc – a te przywabiają pszczoły wydzielaną spadzią.

Wkrótce poinformujemy o ostatecznej decyzji ministra.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)