Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Zasiewy rzepaku w UE i na Ukrainie

Obrazek

Według najnowszych danych Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), tegoroczne zasiewy rzepaku w Unii Europejskiej będą na tym samym poziomie co w 2014 roku, natomiast ich spadek aż o 30% odnotowano na Ukrainie.

Bartłomiej Czekała5 listopada 2015, 12:32

Jak informuje MRZ, powierzchnia jesiennych zasiewów rzepaku w krajach członkowskich Unii Europejskiej wynosi ok. 6,5 mln ha, czyli niemal tyle samo co w 2014 roku. Prognozy z połowy br. zakładały wzrost areału plantacji rzepaku, ale jego stosunkowo niskie ceny oraz susza w krajach Środkowo-Wschodniej Europy ostatecznie sprawiły, że nie to nie nastąpiło. Zdaniem MRZ do zwiększenia zasiewów rzepaku zniechęcał rolników także zakaz stosowania neonikotynoidów w zaprawach do nasion rzepaku.

Natomiast spory spadek zasiewów (o 30%) w porównaniu odnotowano na Ukrainie, która po Kanadzie i Australii jest trzecim na świecie eksporterem rzepaku. Według MRZ rzepak w tym kraju zasiano na powierzchni 610 tys. ha. Gdyby natomiast wziąć pod uwagę średnią zasiewów z ostatnich 5 lat, to ten spadek wynosi aż 40%. Ale to nie wszystko. Warunki pogodowe w czasie siewów (susza i chłód) były na tyle niesprzyjające, że na wielu plantacjach przeprowadzono je poza optymalnym terminem agrotechnicznym. W efekcie ich kondycja jest kiepska, rośliny są mało rozwinięte i w przypadku mroźnej oraz bezśnieżnej zimy straty w uprawach mogą być spore.

oprac. bcz na podstawie BGŻ BNP Paribas

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)