Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Żniwa na ostatniej prostej, ceny zbóż lekko w dół

Obrazek

Jak wynika z informacji od naszych Czytelników oraz z punktów skupu, żniwa w zasadzie trwają jeszcze na północy Polski. Rolnicy na południu i w centrum kraju w zdecydowanej większości posprzątali już zboża i rzepak z pól.

Bartłomiej Czekała14 sierpnia 2015, 12:35

Ci, którym udało się zebrać tegoroczne plony mają teraz często inny problem. Susza sprawia, że na lepszych glebach nie można wykonać podorywek, ponieważ gleba jest zbita i twarda. Natomiast na słabych glebach grunt jest taka przesuszony, że niemożliwe jest wysianie poplonów. Zbliża się także termin siewu rzepaku i tu sytuacja będzie analogiczna.

Wracając do sytuacji na krajowym rynku zbóż, to można określić poziom cen w bieżącym tygodniu jako w miarę stabilny. Wprawdzie nasza redakcyjna sonda odnotowała przeceny ziarna o 10-20 zł/t netto w nieco ponad połowie sprawdzanych punktów skupu (głównie we wschodniej i północnej Polsce), ale znalazły się i takie podmioty, które nieznacznie podniosły ceny. W efekcie średnie stawki za zboża w kraju obniżyły się o kilka złotych i kształtują się następująco:

  • pszenica konsumpcyjna – 649 zł/t,
  • pszenica paszowa – 591 zł/t,
  • jęczmień – 533 zł/t,
  • pszenżyto – 509 zł/t,
  • żyto – 490 zł/t,
  • kukurydza sucha z zeszłorocznych zbiorów – 522 zł/t.


Rolnicy zgodnie informują nas o niższych plonach zbóż. Szacunki wysokości strat są bardzo zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników i wahają się od 10 do 50%. Brak na razie oficjalnych danych, bo komisje szacujące szkody wywołane przez suszę jeszcze nie zakończyły prac, a resort rolnictwa zapowiedział, że dane opublikuje gdy wszystkie wyniki dotrą do ministerstwa. Na dane z GUS też przyjdzie jeszcze poczekać. Dziś jedynie Polska Agencja Prasowa poinformowała, że tegoroczne zbiory zbóż i rzepaku mogą być o 30% niższe od ubiegłorocznych.    bcz

Fot. Sierszeńska

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju – zobacz naszą sondę


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)