Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Chcemy być niezależni od soi GMO

Na dzień dzisiejszy sprowadzana śruta sojowa stanowi 61,8% komponentów białkowych stosowanych do produkcji mieszanek paszowych. Jeszcze 7 lat temu było to 80%

Jacek Daleszyński24 października 2018, 12:16
– Śruta sojowa pochodząca z roślin GMO stosowana jest w naszym kraju w żywieniu głównie trzody chlewnej i drobiu. Produkcja zwierząt rośnie, szczególnie drobiu, zatem trzeba zapewnić im paszę, ale nie tylko i wyłącznie w postaci śruty sojowej, ale także naszym rodzimych gatunków strączkowych – powiedział Podczas Ogólnopolskiej Giełdy Strączkowych prof. Andrzej Rutkowski z UP w Poznaniu. Polska jest w stanie wyprodukować tanie mięso drobiowe – 122 euro/100 kg mięsa. Średnia dla Unii Europejskiej to 185 euro/100 kg. Jesteśmy unijnym potentatem jeśli chodzi o produkcję drobiu, zatem powinniśmy w dużo większym stopniu niż teraz korzystać z własnego białka, co pozwoliłoby produkować jeszcze taniej. Jak wspomniał prof. Rutkowski zagrożeniem dla nas jest pod tym względem Ukraina, która może wyprodukować tanie mięso i które jest chętnie sprowadzane przez Unię.

Strączkowe w żywieniu

Od lat na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają prace nad stosowaniem rodzimych strączkowych w żywieniu zwierząt. Dla przykładu w przypadku trzody chlewnej zastosowanie w dawce paszy nawet 30% bobiku jest możliwe. Oczywiście nie da się w żywieniu naszych zwierząt w całości zrezygnować z importowanej śruty sojowej. Możemy jednak poprzez zastosowanie białka z naszych gatunków zmniejszyć import o 50%. Już dzisiaj są to bowiem 2 mln ton śruty rocznie.
– Śruta sojowa ma tą zaletę, że zawiera nawet 46% białka przy znikomej zawartości inhibitora trypsyny (w porównaniu do nieprzerobionych nasion zawierających ponad 40 g/g suchej masy śruta zawiera tylko 1 mg/g suchej masy), który jest odpowiedzialny za hamowanie trawienia białka – mówił prof. Rutkowski.

Drogie białko sojowe

– Na dzień dzisiejszy 1% białka w śrucie sojowej kosztuje 34 zł. W łubinie żółtym jest to 22 zł – mówił prof. Rutkowski. Białko z naszych roślin nie może być jednak podane zwierzętom jako surowe, musi być przetworzone. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie krajowej soi w żywieniu. Ta również wymaga przetworzenia, by pozbyć się substancji antyżywieniowych. Plusem jednak ma być zwartość w niej tłuszczu, który i tak jest dodawany do mieszanek paszowych w przypadku stosowania w nich śruty sojowej importowanej.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)